Składasz wniosek o 800+? O tym musisz pamiętać

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Składasz wniosek o 800+? O tym musisz pamiętać

Ministerstwo Cyfryzacji przypomniało, że trwa nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy w ramach programu Rodzina 800+. Wniosek do ZUS można zrobić wyłącznie drogą elektroniczną.

Rządowy program Rodzina 800+ to świadczenie wychowawcze na dziecko wypłacane do czasu, aż ukończy ono 18 lat.

Rodzina 800+. Nowy okres świadczeniowy

Warto przypomnieć, że przyjmowaniem wniosków, ich rozpatrywaniem oraz przyznawaniem i wypłatą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Ministerstwo przypomina, że wnioski można składać już od 1 lutego 2024 r., a nowy okres świadczeniowy w ramach programu trwa od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 roku.

Aby zachować ciągłość wypłaty świadczenia należy pamiętać, aby złożyć wniosek do 30 kwietnia 2024 r.

Wnioski o 800+ tylko przez internet / foto. Ministerstwo Cyfryzacji
Wnioski o 800+ tylko przez internet / foto. Ministerstwo Cyfryzacji

Jak złożyć wniosek 800+ online?

Istnieje kilka wygodnych sposób na skuteczne złożenie wniosku, ale warto pamiętać, że są one przyjmowane wyłącznie przez internet za pośrednictwem jednego z kanałów: bankowość elektroniczna, portal informacyjno-usługowy Emp@tia, platforma PUE ZUS lub aplikacja mZUS.

W przypadku składania wniosku przez portal Emp@tia lub platformę PUE ZUS (albo aplikację mZUS), można wybrać logowanie profilem zaufanym.

Jak założyć profil zaufany? Ministerstwo Cyfryzacji podaje, że najszybszym sposobem, który nie wymaga dodatkowego potwierdzania danych, jest skorzystanie z bankowości elektronicznej. Taką możliwość dają: PKO Bank Polski, Santander, Bank Pekao SA, mBank, ING, Alior Bank, Millennium Bank, BNP Paribas, Inteligo, Velo Bank, Credit Agricole, BOŚ Bank, kilkaset banków spółdzielczych oraz platforma Envelo. Szczegóły dostępne są na stronie MC.

Rodzina 800+ to nie jedyny program, do którego wniosek można złożyć tylko przez internet. Ta sama zasada dotyczy programów: Dobry Start (300 zł dla dziecka, które rozpoczyna nowy rok szkolny) i rodzinny kapitał opiekuńczy.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.