Sklep Play zezwoli na użycie alternatywnych systemów płatności

Piotr MalinowskiSkomentuj
Sklep Play zezwoli na użycie alternatywnych systemów płatności
Google już niedługo umożliwi twórcom aplikacji oferowanie alternatywnych systemów płatności dla europejskich użytkowników. Krok ten został wymuszony przez Parlament Europejski, gdzie na początku tego miesiąca przegłosowano wejście w życie Digital Markets Act (DMA) – aktu mającego na celu głównie regulację big tech. Co to dokładnie oznacza dla osób korzystających z urządzeń mobilnych?

Google przystosowuje się do europejskiego prawa

Walka europejskich organów z wielkimi korporacjami trwa od co najmniej kilku lat. Wkrótce jednak uda się zrealizować jeden z planów – zmniejszenie zjawiska monopolizacji. Firmy o kapitalizacji rynkowej wynoszącej co najmniej 74 miliardy euro będą zmuszone do przestrzegania szeregu zasad odnośnie do promowania konkurencji w środowisku cyfrowym. Jeśli koncerny stwierdzą, że się na to nie zgadzają, to będą zmuszone do zapłaty 10 procent swojego globalnego przychodu.

Pomimo że akt wejdzie w życie zapewne dopiero w przyszłym roku, to Google postanowiło wprowadzić pewne zmiany już teraz. Mowa tu dokładnie o implementacji mechanizmów wspierających alternatywne systemy płatności dla użytkowników z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Oznacza to, że deweloperzy tworzący aplikacje niezwiązane z grami otrzymają opcję zaoferowania swoim klientom coś innego niż Google Pay przy płaceniu za treści i usługi cyfrowe.

Oczywiście nie oznacza to, że Google nagle przestanie zarabiać krocie na prowizjach. Koncern wciąż będzie pobierać odpowiednią opłatę – w przypadku 99% dostępnych w Sklepie Play usług mówimy o podatku wynoszącym 12% przy wyborze alternatywnego systemu płatności. To 3% mniej niż poprzednio. Jeśli natomiast deweloperzy zarobią więcej niż 1 milion w przeciągu jednego roku, to korporacja pobierze od nich 27% opłatę od pojedynczej transakcji (wcześniej było to 30%).

Jak możemy wyczytać na oficjalnym blogu:

Od dziś Google nie będzie usuwać ani odrzucać aktualizacji aplikacji niezwiązanych z grami od deweloperów uczestniczących w programie z powodu oferowania alternatywnych systemów rozliczeniowych dla użytkowników z EOG. System rozliczeniowy Google Play będzie nadal wymagany w przypadku aplikacji i gier rozpowszechnianych za pośrednictwem Play wśród użytkowników spoza EOG oraz w przypadku gier rozpowszechnianych wśród użytkowników z EOG. Oczekujemy, że przed wejściem w życie Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania twórcy aplikacji do gier będą mieli możliwość korzystania z systemu rozliczeń dla swoich użytkowników w EOG.

To z pewnością dobra wiadomość dla użytkowników, gdyż otrzymają oni po prostu nieco więcej wolności wyboru. Pozostaje czekać na wyniki odnośnie do przełożenia się tej decyzji na faktyczne zarobki Google.

Źródło: Google

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.