Starlink — here. Thanks, @elonmusk pic.twitter.com/dZbaYqWYCf
— Mykhailo Fedorov (@FedorovMykhailo) February 28, 2022
Pentagon chwali SpaceX za skuteczne odpieranie ataków Rosji
Na początku tego miesiąca na Ukrainie działało 5000 terminali Starlink, z czego 3667 zostało przekazanych przez SpaceX, a 1333 kupiła Amerykańska Agencja Rozwoju Międzynarodowego. Źródła amerykańskie nie wliczają tu najwyraźniej terminali zakupionych przez polski rząd i PKN Orlen – terminali jest z pewnością więcej. Pentagon podaje, że należąca do Elona Muska firma SpaceX odnosi „przyjemne dla oczu” zwycięstwa w cyberwojnie z rosyjskimi hakerami na Ukrainie.
Według Dave’a Trempera, dyrektora ds. wojny elektronicznej w Biurze Sekretarza Obrony, rosyjscy hakerzy próbowali w zeszłym miesiącu zablokować szerokopasmowy dostęp do internetu Starlink, ale SpaceX szybko zareagował i unieszkodliwił ich wysiłki.
„Następnego dnia po tym, jak doniesienia o rosyjskich próbach zagłuszania trafiły do mediów, programiści Starlink dodali dosłownie linijkę kodu i storpedowali te działania” – powiedział Tremper na konferencji C4ISRNET w środę. „Rosyjski atak zagłuszający w przeciągu chwili przestał być skuteczny. Z perspektywy eksperta ds. wojny elektromagnetycznej działanie to było wprost fantastyczne.”
The performance and role of SpaceX’s Starlink in Ukraine is one of the most interesting aspects of this war. It also demonstrates the huge advantage the US has with innovative high-tech private companies. pic.twitter.com/wzS0tBLmoQ
— Rob Lee (@RALee85) April 20, 2022
Tremper stwierdził, że tak szybko i z taką gracją nie byłby w stanie zareagować chyba żaden rząd. To oczywiście kwestia proceduralna.
„Również musimy mieć taką elastyczność działania” – powiedział Tremper na konferencji. „Musimy być w stanie zmienić nasze podejście, aby bardzo dynamicznie reagować.”
Ponieważ Starlink nie wykorzystuje tradycyjnej naziemnej infrastruktury internetowej, jest idealną usługą w strefach wojennych, sytuacjach katastrof i na trudno dostępnych obszarach.
SpaceX zneutralizował Rosjan
Na przestrzeni kilku dni SpaceX w zasadzie całkowicie uporał się z tematem cyberataków i ograniczył zagłuszanie sygnału w zasadzie do zera. Szczegóły odnośnie całego systemu obrony są rzecz jasna tajne i najpewniej dostępu do nich nie ma nawet Pentagon. Przedstawiciele rządu amerykańskiego są podobno zainteresowani rozmowami ze SpaceX w temacie wykorzystania takiego systemu na polu walki. Sprawą niepewną jest to, czy Elon Musk zgodzi się sprzedać swoją technologię, by wykorzystywać ją w trakcie wojen.
Źródło: Reuters