SpaceX wygrał cyberwojnę z Rosją. Pentagon chwali Elona Muska

Maksym SłomskiSkomentuj
SpaceX wygrał cyberwojnę z Rosją. Pentagon chwali Elona Muska
Ukraina otrzymała zestawy Starlink od Elona Muska w ekspresowym tempie na krótko po tym, jak miliarder odpowiedział w lutym bieżącego roku na apel wicepremiera Ukrainy Mychajło Fedorowa i włączył usługę na terenie tego kraju. Internet satelitarny Starlink pomaga utrzymywać łączność wojsku i administracji ukraińskiej w świetle rosyjskiej inwazji, gdy infrastruktura operatorów działających w Ukrainie jest niszczona. Wprawdzie informacja o tym, że Dmitrij Miedwiediew nakazał zestrzelić satelity Starlink okazała się fake newsem, ale SpaceX i tak musi mierzyć się z atakami Rosjan.


Pentagon chwali SpaceX za skuteczne odpieranie ataków Rosji

Na początku tego miesiąca na Ukrainie działało 5000 terminali Starlink, z czego 3667 zostało przekazanych przez SpaceX, a 1333 kupiła Amerykańska Agencja Rozwoju Międzynarodowego. Źródła amerykańskie nie wliczają tu najwyraźniej terminali zakupionych przez polski rząd i PKN Orlen – terminali jest z pewnością więcej. Pentagon podaje, że należąca do Elona Muska firma SpaceX odnosi „przyjemne dla oczu” zwycięstwa w cyberwojnie z rosyjskimi hakerami na Ukrainie.

Według Dave’a Trempera, dyrektora ds. wojny elektronicznej w Biurze Sekretarza Obrony, rosyjscy hakerzy próbowali w zeszłym miesiącu zablokować szerokopasmowy dostęp do internetu Starlink, ale SpaceX szybko zareagował i unieszkodliwił ich wysiłki.

„Następnego dnia po tym, jak doniesienia o rosyjskich próbach zagłuszania trafiły do mediów, programiści Starlink dodali dosłownie linijkę kodu i storpedowali te działania” – powiedział Tremper na konferencji C4ISRNET w środę. „Rosyjski atak zagłuszający w przeciągu chwili przestał być skuteczny. Z perspektywy eksperta ds. wojny elektromagnetycznej działanie to było wprost fantastyczne.”



Tremper stwierdził, że tak szybko i z taką gracją nie byłby w stanie zareagować chyba żaden rząd. To oczywiście kwestia proceduralna.

„Również musimy mieć taką elastyczność działania” – powiedział Tremper na konferencji. „Musimy być w stanie zmienić nasze podejście, aby bardzo dynamicznie reagować.”

Ponieważ Starlink nie wykorzystuje tradycyjnej naziemnej infrastruktury internetowej, jest idealną usługą w strefach wojennych, sytuacjach katastrof i na trudno dostępnych obszarach.

SpaceX zneutralizował Rosjan

Na przestrzeni kilku dni SpaceX w zasadzie całkowicie uporał się z tematem cyberataków i ograniczył zagłuszanie sygnału w zasadzie do zera. Szczegóły odnośnie całego systemu obrony są rzecz jasna tajne i najpewniej dostępu do nich nie ma nawet Pentagon. Przedstawiciele rządu amerykańskiego są podobno zainteresowani rozmowami ze SpaceX w temacie wykorzystania takiego systemu na polu walki. Sprawą niepewną jest to, czy Elon Musk zgodzi się sprzedać swoją technologię, by wykorzystywać ją w trakcie wojen.

Źródło: Reuters

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.