Suno AI, pomysł zespołu muzyków i ekspertów od sztucznej inteligencji z Cambridge, robi furorę w branży muzycznej dzięki innowacyjnemu narzędziu do generowania muzyki opartemu na sztucznej inteligencji. Ta platforma pozwala użytkownikom, niezależnie od ich wykształcenia muzycznego, tworzyć oryginalne, wysokiej jakości utwory. Wszystko to poprzez wprowadzenie ich opisu tekstowego. Jak to wszystko działa w rzeczywistości?
Suno AI może pochwalić się imponującym wachlarzem funkcji, które wyróżniają go na tle innych narzędzi do generowania muzyki. Dzięki możliwości generowania pełnych 2-minutowych piosenek, w ciągu zaledwie kilku sekund, Suno AI jest promowane przez twórców jako potęga muzycznej kreatywności. Co ciekawe, sam software jest w stanie dodać do muzyki nie tylko teksty, ale też różnorodne wokale, a nawet… tworzyć tylko „czyste” instrumentale. Sprawdziłem możliwości tej apki na kilku wariantach muzyki elektronicznej i w każdym radził sobie bardzo dobrze, jeśli nie świetnie.
Zagrożenie dla prawdziwych artystów?
Platforma natywnie obsługuje szeroką gamę gatunków i stylów muzycznych, od popu i rocka po gatunki niszowe, takie jak folk, dubstep czy house. Możecie od początku wprowadzać własne teksty lub pozwolić AI wygenerować oryginalną wersję od podstaw. Suno AI obsługuje języki takie, jak angielski, hiszpański, francuski, chiński, arabski, japoński i koreański.
W mojej opinii, najbardziej wyróżniającą cechą Suno AI jest prostota działania strony oraz dostępność. Wystarczy założyć bezpłatne konto i można niemal natychmiast rozpocząć generowanie utworów – bez wcześniejszego doświadczenia w tworzeniu muzyki. Proces jest prosty: wprowadzasz opis tekstowy określający pożądany gatunek, nastrój, instrumenty i tekst (jeśli chcesz wokali), a Suno AI wygeneruje dwie, 45-sekundowe wariacje piosenek do wyboru.
Kilka godzin temu Suno wprowadziło trzecią wersję swojego modelu, który pozwala na tworzenie nawet 2-minutowych wariacji muzycznych.
Jak brzmi Suno AI? Posłuchajcie przykładowego nagrania stworzonego przez sztuczną inteligencję:
Wydajność
Muszę przyznać, że jakość muzyki generowanej przez Suno AI jest imponująca, zwłaszcza biorąc pod uwagę minimalny wymagany wkład z naszej strony. Chociaż w procesie tworzenia mogą występować pewne usterki i artefakty, to ogólny, finalny rezultat jest naprawdę na wysokim poziomie.
Suno AI doskonale radzi sobie z tworzeniem piosenek w popularnych gatunkach, takich jak pop, rock i muzyka elektroniczna. Może jednak mieć trudności z bardziej złożonymi lub zniuansowanymi formami muzycznymi. Nic w tym dziwnego, w końcu to tylko oprogramowanie bazujące na dużych modelach językowych – te często nie do końca rozumieją przekaz tekstowy, nawet wtedy, kiedy jest on wysublimowany.
Cena
Suno AI oferuje dość rozbudowany darmowy plan, który pozwala użytkownikom tworzyć do 5 piosenek dziennie (od 10 sekundowych do 2 minutowych utworów), które można pobierać i udostępniać w celach niekomercyjnych z oznaczeniem Suno AI.
Dla tych z Was, którzy szukają większej liczby kredytów do generacji, wyższej jakości dźwięku i praw do użytku komercyjnego, twórcy oferują dwa płatne plany. Plan Pro, w cenie 8 USD/miesiąc, obejmuje 2500 kredytów miesięcznie, podczas gdy plan Premier, w cenie 24 USD/miesiąc, oferuje aż 10 000 kredytów.
Czy warto?
Suno AI to bardzo ciekawe narzędzie, które zdecydowanie “demokratyzuje” tworzenie muzyki i pozwala praktycznie każdemu tworzyć własne, krótkie utwory. Wiadomo, że sam software nie będzie w stanie (jeszcze) zastąpić ludzkiego procesu tworzenia muzyki, ale w bardzo fajny sposób sprawia, iż każdy może szybko wypróbować swoje pomysły. Szczególnie jeśli chodzi o muzykę na potrzeby filmów na YouTube czy np. do gier. Suno AI ma potencjał na to, aby zrewolucjonizować sposób tworzenia muzyki choć raczej w tym momencie traktowałbym to narzędzie jako ciekawostkę, a nie realny “kombajn” do tworzenia utworów.
Tak czy siak – na pewno warto założyć konto i sprawdzić możliwości tego oprogramowania. Kto wie, może niektóre kawałki wylądują nawet na Spotify?