Pobaw się szczegółową mapą, w której zamiast nazw miast, widać nazwiska urodzonych tam znanych osobistości
Projekt czerpie informacje z Wikipedii i Wikidata, na tej podstawie nanosi na mapę oznaczenia. W domyślnym widoku mamy tylko mapę z podziałem administracyjnym i zbiornikami wodnymi, ulicami, ale bez nazw miast, wsi czy dzielnic. Dla lepszego rozeznania w terenie, można się też przełączyć na tradycyjne podpisy geograficzne i dopiero po znalezieniu odpowiedniego miejsca, aktywować widok nazwisk. Co więcej, im bardziej oddalamy się w powiększeniu mapy (a później widoku kuli ziemskiej), tym pokazywane są tylko bardziej znane osoby. W podobny sposób działa uogólnienie nazw geograficznych na tradycyjnych mapach czy interaktywnych w dalszym widoku. Przykładowo dla terenu Polski w bardzo dużym oddaleniu widać tylko Fryderyka Chopina i Różę Luxemburg. W jeszcze większym jedynie Różę Luxemburg, a w bliskim maksymalnego wręcz nikogo.
Co zastanawiające, niektóre aktywne wtedy nazwiska z innych krajów, mogą nas nieco zdziwić w zestawieniu z już niewidocznym Chopinem. Ale to kwestia globalnej metodologii w ustalaniu, kto jest szerzej rozpoznawalnym człowiekiem, ale też uogólniania podpisów w miejscu, gdzie napisy musiały by być rozłożone bardzo gęsto. Wspominany Chopin ma „Nobility rank” na poziomie 57, a Róża Luxemburg 479, jednak Europa jest mocno usiana znanymi postaciami. Próbowałem też ręcznie wyszukać osoby z najlepszym rankingiem i wartość 1 ma Barack Obama, a 2 Donald Trump. Za to liczba 3 jest u Leodarda da Vinci.
Did you know Freddie Mercury was born in Zanzibar and Barack Obama in Honolulu? Who is the most famous person from your home town?
I made a map of the most notable people around the world. Built with @Mapbox.
Check it out here: https://t.co/NR0J7nqTn1
— Topi Tjukanov (@tjukanov) July 28, 2022
Warto też dodać, że można aktywować filtry dla osób związanych z kulturą, odkryciami i nauką, przywódcami, grami i sportem. Oczywiście mapa uwzględnia obecny podział administracyjny i nawet bardzo stare postaci historyczne (także urodzone jeszcze przed naszą erą), więc chociażby w Polsce można natknąć się na niepasujące do obecnych granic historyczne postaci innego obywatelstwa (np. Paul von Hinderburg, Heinz Guderian, Arthur Schopenhauer), w końcu nasz kraj kiedyś miał inny kształt na mapie lub wręcz nie był na niej obecny. Po naciśnięciu w konkretne nazwisko, pokazuje się widok z linkiem do Wikidata (dalej można też przejść do Wikipedii, i to w różnych językach), punktami rankingowymi, płcią i tym, czy dana osoba wciąż żyje (czasem zamiast zwyczajnego „tak”, można zauważyć „prawdopodobnie tak”).
Za podstawę do projektu posłużyły dane wykorzystane niedawno do naukowego artykułu z Nature
Warto wspomnieć więcej o metodologii i genezie projektu. Na ranking wpływają dane z Wikipedii i Wikidata, które zostały użyte do niedawnego badania opublikowanego w naukowym magazynie Nature. Pozycja w rankingu jest uzależniona od całkowitej długości wszystkich dostępnych biografii, średniej liczby odsłon biografii (w latach 2015-2018 we wszystkich wersjach językowych), liczbie uzupełnionych ważnych danych w Wikipedii i Wikidata (np. dacie urodzenia, płci, domenie wpływu) oraz całkowitej liczbie linków zewnętrznych z Wikidata. Interaktywną internetową mapę Notable People znajdziecie pod tym linkiem na githubie.
Zobacz również: Według TVP myśliwce F22 Raptor osiągają prędkość światła i omijają prawa fizyki
Źródło i foto: Topi Tjukanov – Notable People / własne / theverge