Tak Taylor Swift latała i truła środowisko w 2023 roku. Film robi furorę w sieci

Maksym SłomskiSkomentuj
Tak Taylor Swift latała i truła środowisko w 2023 roku. Film robi furorę w sieci

Podsumowanie ruchu lotniczego dwóch prywatnych odrzutowców Taylor Swift w 2023 roku wywołało niemałą burzę pośród internautów. W czasach, w których sporo mówi się o ekologii, niektóre firmy i celebryci uskuteczniają najzwyklejszy w świecie greenwashing. O podróżach samolotowych Taylor Swift w tym roku powstało już wiele żartów, ale dopiero teraz jak na dłoni widać, jak często przemieszcza się ona tym niezbyt ekologicznym środkiem transportu. Loty Taylor Swift w 2023 roku zobrazowane na krótkim materiale wideo pokazują dobitnie, dlaczego jej nazwisko w połączeniu z lataniem stały się memem.

Wszystkie loty Taylor Swift w 2023 roku na jednym filmie

Dwa prywatne odrzutowce Taylor Swift pokonały dystans 286463 kilometrów tylko w 2023 roku. To ekwiwalent 7-krotnego okrążenia Ziemi. Loty Taylor Swift w 2023 roku przyczyniły się do wyemitowania 1200 ton dwutlenku węgla. Czy ktokolwiek uważa, że artystka powinna przemieszczać się pomiędzy koncertami wyłącznie ekologicznymi środkami transportu? Nie, ale artystka zwykła pokonywać w ten sposób nawet niewielkie dystanse. Tymczasem…

W lutym tego roku prawnicy Taylor Swift zagrozili śledzącemu jej loty Jackowi Sweeney’owi, przeciwko praktykom którego w 2022 roku wystąpił Elon Musk. Oficjalnie miało to chwalić jej prywatność, ale nieoficjalnie mówi się, że liczba lotów po prostu przysparzała jej negatywnego PR-u.

Wyższe ceny dla mas, taryfa ulgowa dla nas

W minionym roku sporo mówiło się o ograniczeniach w zakresie lotów samolotami pasażerskimi. Francja zakazała lotów samolotami na krótkich dystansach, a Unia Europejska poprzez rozszerzenie systemu EU ETS może doprowadzić do zupełnego wyeliminowania tanich lotów w UE. Wszystko to zaledwie w rok po tym, jak w Unii Europejskiej pobito rekord liczby lotów prywatnymi odrzutowcami. Prywatnymi odrzutowcami, które są wyłączone z przestrzegania rygorystycznych norm.

W listopadzie 2022 roku pisaliśmy, że politycy na szczyt klimatyczny COP27 w Egipcie dotarli 400 prywatnymi odrzutowcami. Dlaczego loty nie odbyły się samolotami pasażerskimi, co byłoby wyrazem troski o ekologię? Pytanie pozostawiam otwartym. Dlaczego Francja zakazała zbyt krótkich lotów samolotami, ale wyłączyła z niego prywatne odrzutowce? Łącznie w 2022 roku na Starym Kontynencie odbyto 572806 lotów prywatnymi samolotami. Robi wrażenie?

Podobnie wygląda kwestia zakazy rejestracji nowych aut spalinowych w Unii Europejskiej od 2035 roku. Producenci luksusowych aut, takich jak Ferrari, Bugatti i Lamborghini będą mogli wytwarzać silniki spalinowe dłużej, niż inne marki.

Źródło: Streamable, zdj. tyt. KnowYourMeme

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.