Telefony od automatów zakazane! Sejm przegłosował poprawkę ustawy

Maksym SłomskiSkomentuj
Telefony od automatów zakazane! Sejm przegłosował poprawkę ustawy
Telefony od telemarketerów doprowadzają do szału każdego dnia tysiące Polaków. Klara Sobieraj, fotowoltaika, oferty banków oraz operatorów telefonicznych – wszyscy mamy ich po dziurki w nosie. Połączenia te są tym bardziej irytujące, że coraz częściej wykonują je automaty. Mam w tej chwili na myśli nie tylko „roboty” odtwarzające wcześniej nagrane kwestie, obsługiwane przez żywe osoby, ale też systemy automatycznie wybierające jakiś numer i wymuszające oczekiwanie na linii na zgłoszenie się konsultanta. W Sejmie RP przegłosowano poprawkę ustawy, która ma ograniczyć liczbę uciążliwych połączeń.

Czytaj także: Jak pozbyć się Klary Sobieraj? Metoda na telefony dotyczące fotowoltaiki

Ustawą w telemarketerów

Niestety, złe wieści polegają na tym, że telefonów od telemarketerów najpewniej nie uda się całkowicie znieść ustawą. Podobnie jak inflacji, wysokich cen oraz ubóstwa. Niektórzy próbują, ale to z góry skazane na porażkę. Mimo to powinniśmy się ucieszyć z faktu, że Sejm przegłosował 3 listopada poprawkę posłanki partii Razem, Marceliny Zawiszy do ustawy Prawo telekomunikacyjne.

Tak zwane Robocalle staną się czynem nieuczciwej konkurencji, a przy okazji zostaną po prostu zakazane. Zakaz automatycznych połączeń będzie dotyczyć nie tylko marketingu bezpośredniego, ale również niezamówionej informacji handlowej.

„Poprawka dotyczy tzw. robocalls, czyli półautomatycznych systemów do prowadzenia rozmów telefonicznych, używanych do reklamowania produktów i usług. Rozmówcy często wydaje się, że rozmawia z telemarketerem, jednak w rzeczywistości dzwoni do niego maszyna. Metoda ta bardzo często jest stosowana do wyłudzeń i oszustw. Ofiarami najczęściej są seniorzy” – czytamy w komunikacie.

Czwartkowa ustawa wdraża część przepisów dyrektywy Omnibus i zawiera m.in. opracowane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozwiązania dotyczące sprzedaży bezpośredniej.

„Do tej pory państwo nie było w stanie skutecznie walczyć z tą nieuczciwą praktyką. Sprawą zajmował się Urząd Komunikacji Elektronicznej, ale jak dotąd tylko dwie sprawy zakończyły się uiszczeniem kar” – mówi Zawisza.

Za ustawą głosowało 452 posłów, żaden nie był przeciw, od głosu wstrzymała się jedna osoba. Ustawa trafi teraz do Senatu, gdzie zapewne szybko zostanie przegłosowana.

Czekamy zatem na ruch Senatu oraz sprawne wprowadzenie zmian do porządku prawnego.

Źródło: Razem

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.