The eye pupil adjusts to illusorily expanding holes together with S. Nabil & @AkiyoshiKitaokahttps://t.co/dPmpfb5lpP pic.twitter.com/8Yi1qm7x57
— Laeng (@BrunoLaeng) May 30, 2022
Rozszerzająca się czarna dziura na zdjęciu
W przeprowadzonych testach 86 procent ochotników postrzegało centralną czarną dziurę jako rozszerzającą się. Przy wpatrywaniu się na nią wygląda jakby poruszała się w ciemnym środowisku, takim jak tunel lub… wpadała do kolejnej dziury. Obraz jest tak dobry w oszukiwaniu naszego mózgu, że sam rzut oka w jego stronę powoduje rozszerzenie źrenic, tak jak miałoby to miejsce, gdybyśmy naprawdę próbowali wypatrzyć coś w ciemnościach.
Złudzenie występuje niezależnie od wielkości obrazu, nawet jeśli jest on bardzo mały. Ba, może być nawet w nieco innym kolorze. Aż 70 procent badanych zareagowało identycznie na tę samą grafikę w innych barwach. Im silniejszy był postrzegany efekt złudzenia, tym bardziej u badanych zmieniała się średnica źrenic.
Źródło: Twitter
Możliwym jest, że inne gatunki kręgowców, a nawet bezkręgowce z oczami „kamerowymi”, takie jak ośmiornice, mogą postrzegać iluzję w ten sam sposób. Oczy ośmiornicy skupiają się na ruchu, podobnie jak obiektyw aparatu lub teleskopu, a nie zmieniają kształtu jak soczewka w ludzkim oku.
A jak na powyższe obrazy zareagowały Wasze oczy?
Źródło: Twitter