Turcy wystrzelili kebab Adana w przestrzeń kosmiczną

Maksym SłomskiSkomentuj
Turcy wystrzelili kebab Adana w przestrzeń kosmiczną
Adana kebab (tur. Adana kebabı) znalazł się w 2020 roku na trzecim miejscu prestiżowego rankingu TasteAtlas, zestawiającego najlepsze tradycyjne potrawy na świecie. Skoro po tym „kulinarnym” wstępie wiecie już, o jakim daniu za chwilę napiszemy, czas przejść do meritum. 12 kwietnia kebab Adana doleciał na styropianowej tacce w przestrzeń kosmiczną… albo nie doleciał, zależnie od przyjętej definicji.

Kebab can (?) into space

Minie zapewne wiele długich lat, zanim Turcja wyśle w kosmos rakietę z obywatelem tego kraju na jej pokładzie. Jeden z tureckich restauratorów postanowił spełnić marzenia o kosmicznych podróżach, wysyłając w przestrzeń kosmiczną słynny kebab Adana. I technicznie rzecz biorąc mu się to udało.

Dla porządku dodajmy, że formalnie przestrzeń kosmiczna rozpoczyna się zdaniem większości państw powyżej linii Kármána, ok. 100 km nad poziomem morza. Amerykanie z NASA przyjmują pułap 80,4 km. Od strony fizycznej takowej granicy nie ustalono, choć niektórzy za przestrzeń kosmiczną uznają już termosferę. Eksperci sugerują z kolei, że rzeczywista granica między Ziemią i przestrzenią kosmiczną leży już w odległości zaledwie od 30 km nad powierzchnią Ziemi.

adana kebab jurij gagarin

Adana kebab z dodatkami – pierwszy kebab w przestrzeni kosmicznej (po lewej) i Jurij Gagarin – pierwszy człowiek w przestrzeni kosmicznej (po prawej). | Źródło: kompozycja własna na podst. Canva Pro / YouTube

12 kwietnia, na kilka godzin przed obiadem iftar, pierwszym posiłku spożywanym przez muzułmanów po zachodzie słońca w okresie ramadanu, Yaşar Aydın wypuścił w stratosferę (druga warstwa atmosfery na wys. 10 – 50 km nad powierzchnią Ziemi) małe danie z kebabem owiniętym dookoła stalowej rurki. Tym samym kebab prawdopodobnie stał się pierwszym obiektem pochodzenia tureckiego, który wzniósł się tak wysoko ponad ziemię.

Aydın pierwotnie planował wystrzelić kebab w przestrzeń kosmiczną podczas niedawnego festiwalu w mieście, ale niesprzyjające warunki pogodowe opóźniły start. We wtorek, z pomocą lokalnego przedsiębiorcy Idrisa Albayraka, Aydın spełnił swoje marzenie. Albayrak, który jest studentem inżynierii kosmicznej, zaplanował wszystkie etapy startu w stratosferę. Do umieszczenia kebaba zaprojektowano specjalne pudełko, aby wytrzymało ono ekstremalne temperatury. Opakowanie, wyposażone w kamery i urządzenie śledzące, zostało przymocowane do balonu wypełnionego helem. Aydın nie zapomniał o dodatkach do kebaba, identycznych do tych, które serwuje swoim klientom na Ziemi – od cebuli po sałatki.

Data startu nie była przypadkowa

Panowie wybrali właśnie 12 kwietnia, ponieważ na ten dzień przypada Międzynarodowy Dzień Załogowych Lotów Kosmicznych – to rocznica legendarnego lotu radzieckiego kosmonauty Jurija Gagarina.

Potrawa miała zostać wyniesiona na ok. 38 kilometrów nad niebo Adany. Zaciekawieni i rozentuzjazmowani kibice obserwowali wznoszenie się obiektu, który zniknął w końcu z ich pola widzenia. Po około trzech godzinach balon eksplodował po osiągnięciu założonego pułapu, a kebab rozpoczął powrót na Ziemię.



Kebab wpadł do morza u wybrzeży Hatay, południowej prowincji Turcji, w miejscu oddalonym o około 121 kilometrów od miejsca startu. Pudełko z niemal nienaruszoną zawartością udało się wyłowić.

Sposób na promocję miasta

„Myślę, że kosmici odesłali kebab, ponieważ zawierał za dużo pieprzu. Następnym razem wyślę danie z mniejszą jego ilością” – żartował Aydın, wyciągając pudełko i przyrzekając, że będzie kontynuował swoje wysiłki, aby wystrzelić osławione danie dalej w przestrzeń kosmiczną. „Cieszę się, że mogę promować nasze miasto i naszą kuchnię. Uwielbiam być w czymś pierwszy” – powiedział dziennikarzom.

kebab meme

Polacy stworzyli okolicznościowego mema z okazji pierwszej podróży tureckiego kebaba w przestrzeń kosmiczną. | Źródło: zbiory własne

Źródło: Daily Sabah

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.