Twórca WWW wyraził swoje stanowisko na temat tego, jak powinna wyglądać przyszłość Internetu

Maksym SłomskiSkomentuj
Twórca WWW wyraził swoje stanowisko na temat tego, jak powinna wyglądać przyszłość Internetu
Sir Tim Berners-Lee jest jednym z ojców dzisiejszego Internetu. To właśnie on 6 sierpnia 1991 roku opublikował informacje o swoim projekcie WorldWideWeb, przedstawiając tym samym światu usługę sieciową i hipertekstowy, multimedialny, internetowy system informacyjny, z którego korzystamy do dziś. Ciekawostka: Berners-Lee opracował HTML, HTTP i adresy URL — elementy do tworzenia stron internetowych — na swoim komputerze NeXT, zaprojektowanym przez… Steve’a Jobsa. Autorytet dla wielu pokoleń programistów wypowiedział się w kwestii przyszłości Internetu. Określił Web3 mianem nonsensu i wskazał alternatywę.

Web3 nie jest przyszłością?

Twórca WWW wyraził swoje stanowisko na temat tego, jak powinna wyglądać przyszłość Internetu. Zdecydowanie odrzucił on wykorzystujący blockchain Web3, wskazując jednocześnie na Solid. Jego zdaniem Web3 to tylko idea zdecentralizowanej utopii, która nie ma racji bytu.

Web3, nazywany także Web 3.0, to hipotetyczna wersja sieci World Wide Web z przyszłości, agregująca pomysły na decentralizację, wykorzystanie sieci blockchain i transakcji cyfrowych opartych na tokenach, w celu stworzenia bardziej demokratycznej platformy internetowej. Według założeń firmy Big Tech, takie jak Google, Amazon, Facebook i Microsoft, nie miałyby w swoich rękach wszystkich danych i nie odpowiadały za większość publikowanych tam treści. Tim Berners-Lee w trakcie Web Summit w Lizbonie odrzuca ten pomysł.

Szef World Wide Web Consortium (W3C) stwierdził, że ważnym jest wyjaśnienie internautom znaczenia pewnych słów, w celu lepszego zrozumienia wpływu nowych technologii na otaczającą ich rzeczywistość. „Trzeba zrozumieć pewne terminy, a nie tylko znać modne słowa” – powiedział. „Protokoły blockchain są zbyt wolne, zbyt drogie i zbyt publiczne” – dodał szybko. Magazyny danych osobowych muszą być szybkie, tanie i prywatne.

„Wielka szkoda, że nazwa Web3 została przejęta przez społeczność Ethereum (kryptowaluta – red.) na potrzeby określania nią rzeczy, które robią z blockchainem” – kontynuował. W jego wizji blockchain w ogóle nie jest rozwiązaniem problemów, z którymi boryka się współczesna sieć.

www

Technologia rozproszonej księgi (DLT) wykorzystywana do weryfikacji transakcji w kryptowalutach, takich jak Bitcoin, jest rozwiązaniem nieustannie poszukującym problemu do rozwiązania i według Bernersa-Lee będzie ona nieistotna dla przyszłości sieci, tak jak dla przyszłości dzisiejszego świata.

Alternatywa dla Web3 to Solid

Web3 nie zdemokratyzuje zdaniem informatyka dostępu do danych i wiedzy w sieci, ale istnieje alternatywa, nad którą pracuje teraz ze swoim startupem o nazwie Inrupt. Nazywa się Solid i całkowicie unika korzystania z technologii opartej na blockchain. Kryptoreklama własnych pomysłów? Być może, ale dlaczego mielibyśmy nie posłuchać sugestii persony tak zasłużonej dla rozwoju sieci?

Solid to projekt decentralizacji sieci, który ma na celu radykalną zmianę sposobu działania współczesnych aplikacji internetowych. Kieruje się on zasadą prywatności na etapie projektowania i przenoszeniu własności danych w ręce użytkowników, z dala od scentralizowanych centrów danych Big Tech.

Solid wykorzystuje kilka ciekawych rozwiązań, aby wdrożyć rodzaj sieci decentralizacji, która wykracza poza obecne jej modele, takie jak BitTorrent. Wykorzystuje globalną funkcję „pojedynczego logowania”, która pozwala każdemu zalogować się z dowolnego miejsca, czy też identyfikatory logowania, które pozwalają użytkownikom współdzielić swoje dane z innymi. Dodatkowo wspólne uniwersalne API ma pozwolić aplikacjom pobierać dane z dowolnego źródła w ramach całej platformy Solid.

Aby lepiej zrozumieć pomysł, warto obejrzeć zapis poniższej rozmowy na temat pomysłu.

Źródło: CNBC, Techspot

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.