Pamiętam doskonale, kiedy wiele lat temu dość często przelewaliśmy sobie z moim znajomym drobne sumy pieniędzy na swoje konta. Stawaliśmy na głowie, aby tytuły przelewów internetowych były jak najdziwniejsze – przyznam szczerze, że nasze poczucie humoru bywało bardzo specyficzne. Gdy zabiegałem o kredyt hipoteczny, jednym z warunków do jego otrzymania było sprawdzenie przez bank przelewów przychodzących i wychodzących z mojego konta. Nie powiem, było mi trochę wstyd. Nie do końca myślałem wtedy o tym, że tytuły przelewów mogą wpędzić mnie w spore kłopoty. Wbrew pozorom, swoboda w ich stosowaniu powinna być ograniczana zdrowym rozsądkiem.
Zakazane tytuły przelewów internetowych
Pewne niewinne żarty mogą skończyć się bardzo źle. Na szczęście tytuły przelewów internetowych, które wykonywałem, nie przysporzyły mi żadnych nieprzyjemności. Ba, bezproblemowo udzielono mi kredytu, o który się starałem. Są jednak osoby nie mające tyle szczęścia. Przestrzega przed tym na TikToku jeden z polskich analityków finansowych, a my przypominamy o poważniejszych konsekwencjach niż wstyd na etapie udzielania kredytu hipotecznego.
- Sprawdź też: Ważna zmiana w Polsce od 25 marca. Chodzi o SMS-y
Czy tytuł przelewu ma znaczenie? Prawo polskie w tej sprawie nie jest jednoznaczne. Teoretycznie w polu tytułu można wpisać wszystko. W praktyce, konsekwencje mogą być bardzo nieprzyjemne. Tytuł płatności widzi nie tylko nadawca oraz odbiorca płatności, ale też bank. Coś, co dla obu stron transakcji może być zwykłym żartem, dla banku może być sygnałem. Banki podlegają obowiązkom nakładanym przez ustawy, na przykład o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Przelew może zwrócić uwagę systemu lub pracownika, co może skutkować zawiadomieniem organów państwowych.
Przelewem zainteresować może się Generalny Inspektor Informacji Finansowej lub urząd skarbowy. Mogą również organy ścigania. Co do zasady banki muszą informować urzędy skarbowe o przelewach powyżej 15000 euro. Obiektem kontroli może jednak stać się też przelew nieprzekraczający tej kwoty, o dziwnym tytule. W najlepszym wypadku żartowniś zostanie wezwany do składania wyjaśnień. W gorszym, jego konto zostanie zablokowane.
Zaleca się, aby tytuł przelewu był zgodny z intencją wysyłającego i był jednoznaczny. Nie powinno się używać zwrotów wulgarnych lub sugerujących aktywność przestępcą. Tytuł przelewu może w pewnych przypadkach (na przykład błędu) pomóc wybronić się przed sądem poprzez dowiedzenie intencji. Pamiętajcie o tym, robiąc przelewy internetowe.
Źródło: mat. własny, TikTok, zdj. tyt. Canva Pro