UE opracowuje „wirtualne euro”. To alternatywa dla kryptowalut?

Aleksander PiskorzSkomentuj
UE opracowuje „wirtualne euro”. To alternatywa dla kryptowalut?
{reklama-artykul}
Europejski Bank Centralny potwierdził, iż pracuje obecnie nad własną, transgraniczną walutą internetową – na ten moment jednak bez wprowadzenia oficjalnej, wirtualnej monety. Cyfrowe euro, które jest rozwijane przez UE ma być bezpieczniejsze i bardziej przyjazne dla potencjalnych użytkowników. Waluta będzie także hołdowała prywatności i wesprze wiele transakcji internetowych.

Co jeszcze?

Powstaje wirtualne euro – jak będzie działać?

Według Fabio Panetty, członka zarządu Europejskiego Banku Centralnego, w dzisiejszych czasach płatności cyfrowe posiadają stosunkowo dużą barierę wejścia. Unia Europejska chce zwrócić uwagę na trwającą transformację cyfrową oraz się do niej dostosować – cyfrowe euro miałoby pomóc osobom mniej zaznajomionym z technologią na dokonywanie wirtualnych płatności oraz robienie zakupów w sieci. Bank centralny chciałby także, aby wirtualne euro działało na takich samych zasadach, jak fizyczna waluta dostępna w Unii Europejskiej.

Europejski Bank Centralny twierdzi, iż nie będzie zarabiał na danych użytkowników i ich udostępnianiu. Cały proces miałby zostać odpowiednio zabezpieczony oraz kontrolowany pod względem nielegalnych działań – takich, jak pranie pieniędzy czy też finansowanie terroryzmu. Dla mniejszych firm cyfrowe euro miałoby przełożyć się na większe możliwości konkurowania z innymi przedsiębiorstwami.

wirtualneeuro2
fot. Robert Anasch – Unsplash

Co ważne, w przeciwieństwie do Bitcoina oraz jego prądożerności, zapotrzebowanie na moc dla cyfrowego euro byłoby znacznie niższe. W rzeczywistości Europejski Bank Centralny twierdzi, iż pobór energii w przypadku cyfrowej waluty na terenie UE byłby znikomy w porównaniu z kryptowalutami.

Prace nad cyfrową walutą na terenie Unii Europejskiej potrwają jeszcze około trzech lat. Nieprędko zobaczymy więc tego typu technologię w realnym użytkowaniu. Stworzenie jej to jedno, a przekonanie nas do użytkowania to drugie.

Nie wiadomo także, które kraje zdecydują się wykorzystać potencjał opisywanego pomysłu.

Czy wirtualne euro można nazwać oficjalną alternatywą dla kryptowalut? Na pewno jeszcze nie w tym momencie.

Źródło: ECB / fot. Ibrahim Boran – Unsplash

Udostępnij

Aleksander PiskorzDziennikarz technologiczny - od niemal dekady publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Autor newslettera tech-pigułka. Obecnie zajmuje się wszystkim co związane z szeroko pojętym contentem i content marketingiem Jako konsultant pomaga również budować marki osobiste i cyfrowe produkty w branży technologicznej. Entuzjasta sztucznej inteligencji. W trybie offline fan roweru szosowego, kawy specialty i dobrej czekolady.