Kolejne sankcje wymierzone w Rosję
Odłączenie Gazprombanku od SWIFT będzie miało daleko idące konsekwencje, ponieważ to za jego pośrednictwem dokonywane są płatności za eksport rosyjskiego gazu. Węgry wielokrotnie wetowały decyzje UE w dziedzinie sankcji dotyczących energetyki. Francja, Niemcy, Włochy, Austria, Cypr i Grecja również mogą się temu sprzeciwiać.
Obecnie sankcje wobec pozostałych rosyjskich banków z 27 krajów UE wspierają Polska, Estonia, Łotwa, Litwa i Irlandia. Na 9-stronicowej liście propozycji znalazły się również zakazy importu diamentów, współpracy w zakresie energii jądrowej, przekazywania banknotów z UE lub USA oraz sprzedaży nieruchomości Rosjanom.
The #EU is discussing the possibility of disconnecting four major #Russian banks from SWIFT: Tinkoff Bank, Gazprombank, Alfa Bank and Rosbank.
This was announced by the head of the Office of the President Andriy Yermak. pic.twitter.com/UKe0poAvWE
— NEXTA (@nexta_tv) September 27, 2022
Nie tylko energetyka
W sferze IT sankcje mogą wpłynąć na technologie dystrybuowane przez Kaspersky Lab – planowane jest zakazanie europejskim firmom współpracy z Rosją na wzór zbliżony do zakazu, jaki na współpracę z chińskimi firmami wprowadziły Stany Zjednoczone. Unia Europejska tworzy rzekomo listę kilkunastu produktów elektronicznych, które nie będą już eksportowane z UE do Rosji (m.in. smartfony, sprzęt radarowy i urządzenia laserowe).
Postulowany jest też zakaz nadawania trzech rosyjskich kanałów telewizyjnych (NTV Mir, REN TV i Rosja 1) oraz sześciu popularnych serwisów internetowych.
Sankcje mają pomóc położyć kres finansowaniu firm lobbingowych i organizacji pozarządowych w UE, wszystkich tych, którzy pomagają obejść sankcje wobec Rosji.
Dyskusja na temat ósmego pakietu sankcji nasiliła się po rozpoczęciu pseudoreferendów w Chersoniu, Zaporożu i Donbasie, których celem jest aneksja okupowanych przez Rosję terytoriów Ukrainy. Według dyplomatów w Brukseli, minimum, które UE zrobi, to umieszczenie na czarnej liście urzędników biorących udział w referendum, a także rozszerzenie sankcji finansowych na kilka rosyjskich banków i zakazanie dostaw niektórych zaawansowanych technologicznie produktów.
Obecna wersja sankcji jest bardziej mapą drogową dalszych działań niż listą realnych żądań, które zostaną zaakceptowane w odpowiedzi na aneksję, mówią źródła unijne.
Źródło: EUObserver