Huawei pomaga Ukrainie?
1 marca 2022 roku ukraiński serwis Pravda doniósł, że firma Huawei dostarczyła darmową infrastrukturę sieciową na Ukrainę. Miał on zapewnić Ukraińcom dostęp do sieci w trudnych warunkach napaści Rosji na ten kraj. Firma miała pochwalić się tym w swoich mediach społecznościowych. Problem polega na to, że post zniknął. Artykuł natomiast jest dalej widoczny w sieci.
„Ukraina cierpi z powodu okrutnej wojny, a my jako firma, która działa na Ukrainie od ponad 20 lat, potępiamy niszczycielską skalę i straty, jakie przyniosła ona narodowi ukraińskiemu.
Dbamy o użytkowników naszych produktów i współpracujemy z ukraińskimi dostawcami sieci, aby zapewnić, że sieć będzie działała stabilnie. Pięćdziesięciu naszych lokalnych inżynierów zapewnia stabilną łączność i kontynuuje obsługę oraz konfigurowanie nowo utworzonych stron internetowych” – miało pisać Huawei Ukraine.
„Planujemy również zapewnić bezpłatny sprzęt sieciowy, który pomoże w utrzymaniu nieprzerwanej pracy sieci z powodu przeciążenia w regionie zachodnim.
Zrobimy wszystko, aby pomóc Ukraińcom przezwyciężyć trudności i mieć możliwość nawiązania kontaktu z bliskimi” – dodał Huawei Ukraine.
Jednocześnie już wtedy Huawei zaznaczył, że nie wspiera Rosji w odpieraniu cyberataków – miało to miejsce jeszcze przed publikacją artykułu przez Daily Mail, która miała miejsce 5 dni później, 6 marca. Interesujące, prawda?
Szukaliśmy wpisu na Facebooku, ale nie byliśmy go w stanie znaleźć. Być może ukraiński zespół został zmuszony do skasowania go przez centralę. Przypominam, że Chiny nie potępiają agresji Rosji, jednakże apelują o pokój.
Gdzie leży prawda?
Polski oddział Huawei w swoim oświadczeniu nie przytoczył w żaden sposób wieści przekazywanych przez oddział ukraiński. Powód był zapewne trywialny: Polacy mogli o sprawie po prostu nie wiedzieć. Co ciekawe, pierwszy post na Twitterze z oficjalnym stanowiskiem firmy miał zostać usunięty ze względu na… liczne zgłoszenia. Jakiś czas później ukazał się ponownie.
Huawei informuje, że publikacja Daily Mail na temat firmy to fake news. Zawarte w niej informacje są nieprawdziwe.
— Huawei Mobile Poland (@huaweimobilepl) March 7, 2022
O rzekomym wsparciu Huawei dla Ukrainy pisał 2 marca chyba wyłącznie jeden polski serwis, PKB24.pl. Nie ukrywamy, że do nas wieści te również nadeszły z opóźnieniem, ale postanowiliśmy je opublikować, aby każdy sam wyciągnął wnioski z tego zamieszania.
Chyba nie tylko nas zastanawia cała ta sytuacja. Miejmy nadzieję, że kolejne dni przyniosą jakieś odpowiedzi.
Źródło: Pravda.com.ua, PKB24.pl, mat. własny