UOKiK znowu w akcji. PayPal podejrzany o niedozwolone praktyki

Maksym SłomskiSkomentuj
UOKiK znowu w akcji. PayPal podejrzany o niedozwolone praktyki
UOKiK nie zwalnia tempa. Trudno jest zliczyć wszystkie działania, na które w tym roku zdecydował się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK ukarał operatora TeleGo za oszukiwanie seniorów, wszczął postępowanie w sprawie Apple, a wcześniej wziął się za influencerów. Teraz przeprowadzi postępowanie wyjaśniające, celem sprawdzenia, czy PayPal nie stosuje niedozwolonych postanowień umownych.

UOKiK sprawdza PayPal

PayPal to znany internetowy serwis ułatwiający dokonywanie cyfrowych płatności. Prezes UOKiK ogłosił, iż urząd przygląda się działalności spółki PayPal pod kątem stosowania jednostronnej zmiany warunków umów oraz stosowania klauzul abuzywnych w obrocie konsumenckim.

Tomasz Chróstny podaje, że postanowienia umowne dają spółce prawdopodobnie zbyt dużą dowolność ingerencji w sposób wykonywania umowy. Dzieje się tak m.in. wtedy, gdy użytkownik dopuści się tzw. „zabronionych działań”. PayPal nie waha się wtedy przed rozwiązaniem umowy bez okresu wypowiedzenia, zamknięcia konta lub zablokowania opcji wysyłania pieniędzy lub dokonywania płatności.

„Zakres tych uprawnień, które przyznała sobie spółka w regulaminach, jest bardzo szeroki – możliwe jest nawet jednostronne rozwiązanie umowy bez okresu wypowiedzenia. W postępowaniu wyjaśniającym sprawdzimy, czy rzeczywiście PayPal arbitralnie decyduje o wstrzymywaniu świadczenia usług oraz blokowaniu środków na kontach użytkowników bez podawania uzasadnienia ani wskazywania naruszeń, których się oni dopuścili” – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

UOKiK nie podoba się też otwarty charakter listy działań zabronionych oraz brak wskazania odpowiedzialności przedsiębiorcy za stosowanie sankcji.

„W postępowaniu wyjaśniającym Prezes UOKiK sprawdzi czy postanowienia w umowach z użytkownikami – zwłaszcza te dotyczące zasad korzystania z usług PayPal i działań zabronionych – są sformułowane w sposób jednoznaczny i czytelny, a także czy pozwalają PayPal na arbitralność w stosowaniu sankcji w postaci ograniczania, jak i blokowania dostępu do usług” – czytamy w komunikacie.

Źródło: UOKiK

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.