Mamy do czynienia z dosyć zaskakującym wydarzeniem. Doszło bowiem do skazania nastolatków za korzystanie z technologii deepfake. Wykorzystywali ją do tworzenia i rozpowszechniania nieprzyzwoitych zdjęć swoich koleżanek z klasy. Gdy sprawa wyszła na jaw, to wywołała niemały skandal w lokalnej społeczności – zwłaszcza że wszystko zostało zgłoszone przez rodziców pokrzywdzonych osób. Tym samym zwrócono uwagę na zagrożenia płynące z powszechności zaawansowanych technik manipulacji. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.
Deepfake może wyrządzić nieodwracalne szkody
Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji ma oczywiście swoje zalety oraz może zauważalnie przysłużyć się milionom użytkownikom z całego świata. Istnieje jednak niestety druga strona medalu, która jest stosunkowo niebezpieczna. Chodzi bowiem o wykorzystanie AI, by podrabiać zdjęcia czy materiały wideo, co prowadzi do wielu nadużyć – nie tylko w obszarze politycznym, ale także biznesowym, edukacyjnym i pornograficznym. Dziś chcielibyśmy skupić się na tym ostatnim aspekcie.
Do tytułowego zdarzenia doszło w hiszpańskim mieście Almendralejo, choć jego początku należy doszukiwać się już w lipcu 2023 roku. Wtedy też doszło do zgłoszenia niepokojącego incydentu – rodzice dostrzegli na komunikatorze WhatsApp przerobione nagie zdjęcia swoich córek. Zareagowali dosyć szybko poprzez zgłoszenie znaleziska na najbliższym komisariacie policji. Nie doszło do zbagatelizowania problemu i praktycznie od razu wszczęto stosowne śledztwo.
Udało się dzięki temu ustalić, że sprawcami całego zamieszania jest grupa nastolatków w wieku od 13 do 15 lat. Przeprowadzony proces sądowy w mieście Badajoz zakończył się natomiast skazaniem każdego nieletniego za m.in. tworzenie obrazów przedstawiających wykorzystywanie dzieci oraz naruszenie moralności ofiar. Oczywiście ze względu na wiek nie ma mowy o wtrąceniu niepełnoletnich osób do więzienia. Otrzymali oni wyrok obejmujący roczny okres próbny dla oskarżonych, a także obowiązek wzięcia udziału w programach uświadamiających na temat płci i równości. Poza tym muszą skorzystać z warsztatów dotyczących odpowiedzialnego korzystania z technologii.
Edukacja na temat zagrożeń jest niezwykle ważna
Tym samym mamy do czynienia z niepokojącym wydarzeniem, które powinno po raz kolejny podnieść dyskusję odnośnie do technologii deepfake wykorzystującą sztuczną inteligencję. Można dzięki niej wygenerować naprawdę wiarygodnie wyglądające materiały, które są w stanie zaszkodzić zarówno nieletnim, jak i dorosłym konsumentom. Udostępnienie przerobionych materiałów to poważne wykroczenie – pozostaje mieć nadzieję, że służby nie będą takich akcji bagatelizować.
- Przeczytaj również: Polscy politycy chcą zakazać głośnego słuchania muzyki w aucie
Niewłaściwe używanie technologii niestety nadal jest powszechnym zjawiskiem. Dlatego niezwykle istotne jest edukowanie społeczeństwa, by potrafili nie tylko wykorzystywać zaawansowane narzędzia, ale także identyfikować przeróżne zagrożenia.
Źródło: Gizmochina / Zdjęcie otwierające: unsplash.com (@chrisjoelcampbell)