Używali deepfake na zdjęciach swoich koleżanek. Zostali skazani

Piotr MalinowskiSkomentuj
Używali deepfake na zdjęciach swoich koleżanek. Zostali skazani

Mamy do czynienia z dosyć zaskakującym wydarzeniem. Doszło bowiem do skazania nastolatków za korzystanie z technologii deepfake. Wykorzystywali ją do tworzenia i rozpowszechniania nieprzyzwoitych zdjęć swoich koleżanek z klasy. Gdy sprawa wyszła na jaw, to wywołała niemały skandal w lokalnej społeczności – zwłaszcza że wszystko zostało zgłoszone przez rodziców pokrzywdzonych osób. Tym samym zwrócono uwagę na zagrożenia płynące z powszechności zaawansowanych technik manipulacji. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Deepfake może wyrządzić nieodwracalne szkody

Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji ma oczywiście swoje zalety oraz może zauważalnie przysłużyć się milionom użytkownikom z całego świata. Istnieje jednak niestety druga strona medalu, która jest stosunkowo niebezpieczna. Chodzi bowiem o wykorzystanie AI, by podrabiać zdjęcia czy materiały wideo, co prowadzi do wielu nadużyć – nie tylko w obszarze politycznym, ale także biznesowym, edukacyjnym i pornograficznym. Dziś chcielibyśmy skupić się na tym ostatnim aspekcie.

Do tytułowego zdarzenia doszło w hiszpańskim mieście Almendralejo, choć jego początku należy doszukiwać się już w lipcu 2023 roku. Wtedy też doszło do zgłoszenia niepokojącego incydentu – rodzice dostrzegli na komunikatorze WhatsApp przerobione nagie zdjęcia swoich córek. Zareagowali dosyć szybko poprzez zgłoszenie znaleziska na najbliższym komisariacie policji. Nie doszło do zbagatelizowania problemu i praktycznie od razu wszczęto stosowne śledztwo.

Udało się dzięki temu ustalić, że sprawcami całego zamieszania jest grupa nastolatków w wieku od 13 do 15 lat. Przeprowadzony proces sądowy w mieście Badajoz zakończył się natomiast skazaniem każdego nieletniego za m.in. tworzenie obrazów przedstawiających wykorzystywanie dzieci oraz naruszenie moralności ofiar. Oczywiście ze względu na wiek nie ma mowy o wtrąceniu niepełnoletnich osób do więzienia. Otrzymali oni wyrok obejmujący roczny okres próbny dla oskarżonych, a także obowiązek wzięcia udziału w programach uświadamiających na temat płci i równości. Poza tym muszą skorzystać z warsztatów dotyczących odpowiedzialnego korzystania z technologii.

Edukacja na temat zagrożeń jest niezwykle ważna

Tym samym mamy do czynienia z niepokojącym wydarzeniem, które powinno po raz kolejny podnieść dyskusję odnośnie do technologii deepfake wykorzystującą sztuczną inteligencję. Można dzięki niej wygenerować naprawdę wiarygodnie wyglądające materiały, które są w stanie zaszkodzić zarówno nieletnim, jak i dorosłym konsumentom. Udostępnienie przerobionych materiałów to poważne wykroczenie – pozostaje mieć nadzieję, że służby nie będą takich akcji bagatelizować.

Niewłaściwe używanie technologii niestety nadal jest powszechnym zjawiskiem. Dlatego niezwykle istotne jest edukowanie społeczeństwa, by potrafili nie tylko wykorzystywać zaawansowane narzędzia, ale także identyfikować przeróżne zagrożenia.

Źródło: Gizmochina / Zdjęcie otwierające: unsplash.com (@chrisjoelcampbell)

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.