Wayforward Machine, czyli Internet w 2046 roku
Oprócz utrzymywania Wayback Machine, Internet Archive zarządza Otwartą Biblioteką, gromadząc archiwalne nagrania programów informacyjnych, filmy, zapomniane gry, pliki APK, książki i wiele innych treści cyfrowych – wszystko to za darmo. Wysiłki mające na celu tworzenie internetowego archiwum są jednak zagrożone, stąd też pomysł na Wayforward Machine i założenie witryny zawierającej linki do bieżących i „przyszłych” artykułów o upadku wolnego Internetu. Jednym z problemów, z którymi IA walczy obecnie w sądzie, jest prawo do wypożyczania cyfrowych książek w Internecie.
To any freedom of information allies out there – this is our status. #IA2046 pic.twitter.com/k2DKhutVUo
— InternetArchive2046 (@IA2046) September 30, 2021
Wayforward Machine zwraca uwagę na masę ograniczeń: wielkie „zapory ogniowe” cenzury w Chinach, Iranie i Rosji, które uniemożliwiają obywatelom swobodne korzystanie z sieci, przerwy w dostępie do sieci, które były już wprowadzane w Egipcie, Tunezji i Gwinei podczas wyborów – i wiele innych. Możesz przejść tutaj, wpisać adres witryny, którą często odwiedzasz i zobaczyć, jakie komunikaty możesz ujrzeć, próbując odwiedzić ją w 2046 roku.
Ostateczne pytanie stawiane przez Wayforward Machine dotyczy tak naprawdę przyszłości Wayback Machine oraz praw wszystkich internautów. Wayback Machine traci możliwość archiwizowania danych za sprawą rosnącej liczby nakazów, zakazów, cenzury i podobnych przeszkód. Jeśli postanowienia Sekcji 230 – przepisu amerykańskiej Ustawy o przyzwoitości komunikacyjnej (The Communications Decency Act) – zostaną cofnięte, witryna nie będzie mogła legalnie hostować większości swoich treści.
Jak będzie wyglądał Internet za 20 lat? Mam złe przeczucia.
Źródło: Internet Archive