Wayforward Machine pokazuje, jak będzie wyglądać Internet w 2046 roku

Maksym SłomskiSkomentuj
Wayforward Machine pokazuje, jak będzie wyglądać Internet w 2046 roku
Na pewno słyszeliście już kiedyś o narzędziu Wayback Machine, stworzonym przez znany serwis Internet Archive. W zeszłym roku właśnie dzięki niemu pokazywaliśmy Wam, jak przed laty wyglądały popularne strony internetowe. W tym niezwykłym archiwum internetowym da się znaleźć kilkadziesiąt tysięcy darmowych gier flash uratowanych przed zapomnieniem, tysiące gier z MS-DOS i wiele innych ciekawych rzeczy. Z okazji 25-lecia istnienia Internet Archive przedstawił światu Wayforward Machine. Za jego sprawą zobaczycie, jak mogą wyglądać Wasze ulubione strony w 2046 roku… i lepiej, żeby tak nie wyglądały.

Wayforward Machine, czyli Internet w 2046 roku

Oprócz utrzymywania Wayback Machine, Internet Archive zarządza Otwartą Biblioteką, gromadząc archiwalne nagrania programów informacyjnych, filmy, zapomniane gry, pliki APK, książki i wiele innych treści cyfrowych – wszystko to za darmo. Wysiłki mające na celu tworzenie internetowego archiwum są jednak zagrożone, stąd też pomysł na Wayforward Machine i założenie witryny zawierającej linki do bieżących i „przyszłych” artykułów o upadku wolnego Internetu. Jednym z problemów, z którymi IA walczy obecnie w sądzie, jest prawo do wypożyczania cyfrowych książek w Internecie.



Wayforward Machine zwraca uwagę na masę ograniczeń: wielkie „zapory ogniowe” cenzury w Chinach, Iranie i Rosji, które uniemożliwiają obywatelom swobodne korzystanie z sieci, przerwy w dostępie do sieci, które były już wprowadzane w Egipcie, Tunezji i Gwinei podczas wyborów – i wiele innych. Możesz przejść tutaj, wpisać adres witryny, którą często odwiedzasz i zobaczyć, jakie komunikaty możesz ujrzeć, próbując odwiedzić ją w 2046 roku.

instalki peel

Czy tak będą wyglądać Instalki.pl w 2046 roku? 😉 | Źródło: mat. własny z Wayforward Machine

Ostateczne pytanie stawiane przez Wayforward Machine dotyczy tak naprawdę przyszłości Wayback Machine oraz praw wszystkich internautów. Wayback Machine traci możliwość archiwizowania danych za sprawą rosnącej liczby nakazów, zakazów, cenzury i podobnych przeszkód. Jeśli postanowienia Sekcji 230 – przepisu amerykańskiej Ustawy o przyzwoitości komunikacyjnej (The Communications Decency Act) – zostaną cofnięte, witryna nie będzie mogła legalnie hostować większości swoich treści.

Jak będzie wyglądał Internet za 20 lat? Mam złe przeczucia.

Źródło: Internet Archive

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.