Wicepremier Gawkowski nauczy dzieci, czym jest fake news. Też powinniście

Maksym SłomskiSkomentuj
Wicepremier Gawkowski nauczy dzieci, czym jest fake news. Też powinniście

Dzień Bezpiecznego Internetu przypada na 6 lutego. To właśnie wtedy odbędzie się interesująca pokazowa lekcja dla czwartoklasistów. Nauczą się oni tego, jak w Internecie odróżnić prawdę od fałszu, a fakt od opinii oraz wyjaśnią, czym jest fake news. Wyjątkową lekcję poprowadzą ekspertka NASK Ewa Domańska i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Czym jest fake news? Lekcja pokazowa

Według raportu Nastolatki 3.0, przygotowanego przez NASK, kontakt z Internetem mają już nawet 4-letnie dzieci. Aż 76 procent dzieci w wieku 5-10 używa smartfonów z dostępem do sieci. Z tego powodu niezwykle ważnym jest to, aby od najmłodszych lat pociechy edukować na temat zagrożeń płynących w sieci.

Jedną z inicjatyw organizowanych w ramach tegorocznego Dnia Bezpiecznego Internetu będzie lekcja pokazowa „Fake czy fakt?”. Adresowana do młodych użytkowników sieci rozpocznie się o godzinie 8:00 w Szkole Podstawowej nr 220 im. Stanisława Kopczyńskiego (Al. Jana Pawła II 26a) w Warszawie. Na miejsce zaproszono dziennikarzy, gdzie po 20-minutowej lekcji odpowie na pytania mediów.

W wirtualnej lekcji wziąć udział może absolutnie każdy. Transmisja na żywo prowadzona będzie w serwisie YouTube, na kanale NASK PIB. Możecie również obejrzeć ją w tym wpisie, dodając go sobie na przykład do zakładek.

W trakcie lekcji dzieci oraz widzowie dowiedzą się m.in. tego, co łączy fałszywą informację z napojem pomarańczowym, czym różni się opinia od faktu, dlaczego warto weryfikować wiadomości, które dostajemy oraz czego uczy nas gra w głuchy telefon.

Polecamy: Czy można usunąć naklejkę z przedniej szyby auta? Niektórzy myślą, że trzeba

Oferta dla nauczycieli z okazji tego dnia jest szalenie bogata

Podobne lekcje powinny odbywać się także w innych szkołach. Oferta projektów edukacyjnych, dostępnych na stronach Dnia Bezpiecznego Internetu, jest bardzo bogata. Nauczyciele mogą wybierać spośród ponad 2190 inicjatyw, webinarów, lekcji online, w których uczestniczyć mogą całe klasy, innych materiałów realizowanych przez Polskie Centrum Programu Safer Internet oraz zespół Cyberprofilaktyki NASK.

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest na całym świecie. W Polsce koordynuje go Państwowy Instytut Badawczy NASK i Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę w ramach Polskiego Centrum Programu Safer Internet.

Źródło: NASK, zdj. tyt. Canva Pro

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.