Wikipedia ma poważny problem: bełkot AI. Ruszył specjalny projekt

Maksym SłomskiSkomentuj
Wikipedia ma poważny problem: bełkot AI. Ruszył specjalny projekt

Sztuczna inteligencja jest tak samo zbawienna dla ludzkości, jak również stanowi dla niej gigantyczne zagrożenie. Nie chodzi tu tyle o ryzyka prezentowane w filmach z gatunku science-fiction, a sprawy często trywialne, jak choćby dezinformację. Rzućcie okiem na Facebooka, gdzie co któryś post jest już efektem jej działania. Problemy ma także najpopularniejsza darmowa encyklopedia internetowa Wikipedia, na której niepokojąca liczba treści jest generowana przez AI.

Wikipedia walczy z AI i na razie walkę przegrywa

Wikipedia od lat zmaga się z wieloma problemami, a w ostatnim czasie tym największym wydają się być treści tworzone przez sztuczną inteligencję. Osoby sięgające po różnego rodzaju bazujące na niej narzędzia dosłownie zalewają internetową encyklopedię treściami nierzadko bardzo odległymi od prawdy. Czasami robią to celowo, czasami nawet nie wiedzą, że SI kłamie.

Jednym z największych problemów związanych ze sztuczną inteligencją jest jej tendencja do zmyślania. Gdy poprosicie Google Gemini, ChatGPT lub dowolny inny model językowy o udzielenie złożonej odpowiedzi na dane pytanie, możecie nawet nie zorientować się, że pomiędzy informacjami prawdziwymi sztuczna inteligencja przemyciła kłamstwo. Treści tworzone przy pomocy AI zawierają tyle nieprawd, że Wikipedia ruszyła ze specjalną inicjatywą o nazwie WikiProject AI Cleanup, mającą temu przeciwdziałać.

Kilku z nas zauważyło rosnącą powszechność nienaturalnych wpisów, które styl wyraźnie wskazywał na to, że zostały one wygenerowane przez AI. Później udało nam się odtworzyć podobne „style” za pomocą ChatGPT

– powiedział w rozmowie z 404 Media Ilyas Lebleu, jeden z założycieli inicjatywy.

Ciekawy przykład stanowi wpis na temat ottomańskiej fortecy Amberlisihar zbudowanej w XV wieku. Wpis liczący 2000 słów szczegółowo opisuje lokalizację i detale architektoniczne zabytku. Problem polega na tym, że Amberlisihar… nie istnieje, a informacje o nim zawarte na Wikipedii są halucynacją AI. Te są okraszone liczbą faktów wystarczającą do tego, aby nadać mu pewną wiarygodność. Wiarygodność, której przeciętny internauta nie weryfikuje.

Otwartość to zbawienie i przekleństwo Wikipedii

Celowe i niecelowe działania nie ograniczają się do nowo opublikowanych materiałów. Fałszywe informacje generowane przez AI regularnie dodawane są do już istniejących artykułów, które redaktorzy-wolontariusze uprzednio sprawdzali.

Inicjatorzy projektu WikiProject AI Cleanup twierdzą, że nie wiedzą, dlaczego ludzie używają AI w ten sposób. Robiący to celowo mają proste zadanie: sianie dezinformacji i ogłupianie społeczeństwa, choć czasem mogą być to też niewinne żarty. Przekleństwem i wielką zaletą Wikipedii jest niestety to, że każdy może być jej redaktorem. Zawsze, gdy publicznie przyznaje się praktycznie nieograniczony dostęp do czegoś, można się spodziewać, że niewielki odsetek osób będzie go nadużywał.

Źródło: WikiProject AI Cleanup, 404 Media via Techspot

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.