Adobe straciło założyciela. Dr. John Warnock zmarł w wieku 82 lat

Piotr MalinowskiSkomentuj
Adobe straciło założyciela. Dr. John Warnock zmarł w wieku 82 lat

Nie żyje Dr. John Warnock, współzałożyciel firmy Adobe – mężczyzna zmarł w wieku 82 lat. Przyczyna śmierci nie została jednak ujawniona, wiadomo jednak, że przeżyła go żona (znana projektantka graficzka) oraz trójka dzieci.

Dr. John Warnock to współzałożyciel Adobe – zbudował istne imperium

Dr. John Warnock założył rewolucyjną firmę wraz ze swoim przyjacielem (dr. Charles Geschke) w 1982 roku. Pierwsze logo natomiast zaprojektowała dla nich Marva Warnock, wspomniana wyżej żona innowatora. Najmłodszym dziełem spółki był program i język programowania Adobe PostScript.

Mężczyzna pełnił rolę dyrektora generalnego firmy do 2000 roku, kiedy to zdecydował się na zostanie współprzewodniczącym zarządu. Stanowisko to ustąpił w 2017 roku, lecz do swojej śmierci miał wpływ na rozwój koncernu. Informację o zgonie podał bezpośrednio na stronie internetowej zarząd Adobe.

Założyciele firmy Adobe: Dr. John Warnock (po lewej) oraz Dr. Charles Geschke (po prawej)

Wydarzenie skomentował obecny CEO spółki, Shantanu Narayen:

Błyskotliwość i innowacje technologiczne Johna zmieniły świat. To smutny dzień dla społeczności Adobe i branży, dla której był inspiracją przez dziesięciolecia. John i dr Chuck Geschke założyli Adobe w 1982 roku z PostScriptem, zapoczątkowując rewolucję w publikowaniu na komputerach stacjonarnych. Jego wizja i pasja umożliwiły firmie Adobe dostarczenie przełomowych innowacji, takich jak Illustrator, wszechobecny format plików PDF oraz Acrobat, Photoshop i Premiere Pro, definiując erę komputerów stacjonarnych i uwalniając kreatywność i możliwości milionów ludzi. John został powszechnie uznany za jednego z największych wynalazców naszego pokolenia, który miał znaczący wpływ na sposób, w jaki komunikujemy się za pomocą słów, obrazów i filmów. Podczas gdy wpływ jego innowacji jest niezliczony, to jego niezłomny duch, pasja i wiara w budowanie firmy o silnych wartościach wpłynęły na nas wszystkich, którzy mieli szczęście pracować w Adobe. John był niesamowicie wnikliwy, jeśli chodzi o to, które technologie zachwycą klientów, a także stworzą wartość biznesową. John i jego żona, Marva, która jest graficzką, stale korzystali z naszych produktów i wyznaczali standardy empatii wobec klientów.

Nie ulega wątpliwości, że biznesmen rozpoczął dzieło znane dziś na całym świecie. Mnóstwo osób kojarzy dziś Adobe z kultowymi programami (np. Acrobat Reader), formatami i usługami, bez których trudno wyobrazić sobie współczesny technologiczny świat.

Mężczyzna na przestrzeni całego swojego życia został za wszystkie swoje osiągnięcia niejednokrotnie nagrodzony. Mowa tu chociażby o Narodowym Medalu Technologii i Innowacji przyznanym w 2008 roku przez Baracka Obamę. To jeden z najwyższych krajowych odznaczeń przyznawanych naukowcom, inżynierom i wynalazcom. Poza tym programista otrzymał także Computer Entrepreneur Award od IEEE Computer Society, medal osiągnięć od American Electronics Association czy wysokie wyróżnienie Marconi Prize za wkład w naukę i komunikację informacyjną.

Źródło: Adobe / Zdjęcie otwierające: Adobe

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.