Niestety, w Internecie można znaleźć nie tylko śmieszne filmiki i obrazki, ciekawe artykuły czy przepisy kulinarne. Pojawia się w nim również mnóstwo fałszywych informacji. Na szczęście przynajmniej niektóre internetowe serwisy starają się z fałszywymi informacjami walczyć. YouTube właśnie zaostrzył w tym zakresie swoją politykę i poszedł na wojnę z fałszywymi informacjami z zakresu medycyny, a zwłaszcza tymi dotyczącymi tematu leczenia raka. Innymi słowy, to koniec medycznej dezinformacji na YouTube.
Zmiana polityki YouTube
Nowa polityka YouTube obejmuje filmy dotyczące zarówno profilaktyki oraz leczenia chorób, jak i poruszające kwestie istnienia pewnych chorób i schorzeń. Innymi słowy, administratorzy i moderatorzy platformy będą z niej usuwać wszelkie materiały zaprzeczające wskazaniom ekspertów w zakresie profilaktyki zdrowotnej i bezpieczeństwu zatwierdzonych szczepionek, w zakresie leczenia konkretnych jednostek chorobowych oraz materiały zaprzeczające istnieniu takich chorób jak COVID-19.
Na przykład, Twój film zniknie z platformy YouTube, jeżeli zachęcasz w nim widzów do przyjmowania substancji uznawanej powszechnie za szkodliwą, która zdaniem lekarzy i zgodnie z wynikami badań wcale nie zapobiega żadnym chorobom, ani nie leczy żadnej z nich. YouTube pozbędzie się też materiałów, w których zaprzeczasz temu, że ktokolwiek zmarł na COVID-19.
Warto zaznaczyć, że w pewnych przypadkach YouTube może zezwolić na pozostanie w platformie filmom zawierającym fałszywe informacje związane z medycyną. Moderatorzy nie usuną filmu, jeśli jego dostępność jest w publicznym interesie. Film może być w publicznym interesie na przykład jeśli przedstawia wypowiedzi, których na temat zdrowia dokonał kandydat startujący w wyborach politycznych. Taki film może zostać jednak objęty ograniczeniem wiekowym.
YouTube mówi nie „alternatywnym” metodom leczenia raka
W szczególności YouTube postanowił rozprawić się z filmami, które zawierają fałszywe informacje na temat leczenia raka. Od dziś platforma usuwa materiały promujące metody leczenia raka uznawane za szkodliwe lub nieefektywne. Dotyczy to ponadto materiałów zniechęcających do kontaktu z lekarzem i korzystania z metod leczenia, których efektywność udowodniono naukowo.
„Fałszywe informacje na temat leczenia raka wpisują się w ramy naszego zaktualizowanego podejścia. Stwarzają one wysokie ryzyko dla zdrowia publicznego, ponieważ rak jest jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie. Istnieje stabilny konsensus co do bezpiecznych metod leczenia raka wśród lokalnych i globalnych władz. Ten temat jest podatny na dezinformację.”, informuje YouTube. „Od dziś i w najbliższych tygodniach będziemy usuwać treści promujące metody leczenia raka, które okazały się szkodliwe lub nieskuteczne oraz treści, które zniechęcają widzów do szukania profesjonalnej pomocy medycznej.”
YouTube stworzył nawet i opublikował nawet specjalną playlistę zawierającą filmy poświęcone tematowi raka. Są to filmy stworzone przez zaufane źródła. Poruszają one kwestie diagnostyki i leczenia różnych typów raka, od raka piersi i jajnika, przez raka prostaty, aż po raka wątroby.
Słuszna decyzja
Trudno nie docenić końca medycznej dezinformacji na YouTube. Materiały miłośników teorii spiskowych i „alternatywnych” form leczenia i tak były dostępne w tej platformie zbyt długo. Dlatego zapewne zdążyły wyrządzić już niemałe szkody.
Źródło: Blog YouTube, fot. tyt. Canva