W ramach pakietu w całej Unii Europejskiej zlikwidowano zwolnienia z VAT od importu tzw. małych przesyłek o wartości do 22 euro.
VAT od 1 lipca również dla mniejszych przesyłek
Ministerstwo Finansów poinformowało, że polska implementacja unijnych rozwiązań zawarta w pakiecie e-commerce zacznie obowiązywać od 1 lipca 2021 r.
„W czasie rosnących obrotów handlu internetowego kluczowe jest dostosowanie prawa do jego specyfiki. To szczególnie ważne dla rodzimych pośredników, portali aukcyjnych i sprzedażowych, które zmagają się często z nieuczciwą konkurencją spoza UE. Wdrożenie pakietu e-commerce wyrówna szanse pomiędzy uczciwie działającymi firmami, a konkurencją, która zalewa polski rynek tańszymi paczkami. Dzięki temu uczciwi przedsiębiorcy, nie będą eliminowani z rynku” – komentuje minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.
1 lipca 2021 r. wchodzi w życie ustawa z 20 maja 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw wprowadzająca nowe zasady opodatkowania VAT handlu elektronicznego, przewidziane w unijnym pakiecie VAT e-commerce.
MF zapewnia, że system poradzi sobie z olbrzymią ilością paczek, które wymagają odprawy w nowym modelu odpraw e-commerce. Nad zmianami w tym obszarze pracowano od wielu miesięcy. Od 1 lipca dostawcy przesyłek zmodyfikują zasady zgłaszania do KAS przesyłek e-commerce, ale przede wszystkim Poczta Polska zinformatyzuje procesy po swojej stronie i będzie zgłaszać przesyłki elektronicznie do odprawy celnej z wykorzystaniem obsługiwanego przez KAS systemu AIS/e-COMMERCE.
Przesyłki z AliExpress i innych azjatyckich platform handlowych, które zaczną docierać do odbiorców po 1 lipca będą objęte podatkiem VAT. Wówczas przekonamy się, jak działa nowy system i czy faktycznie uda się objąć dodatkowymi opłatami wszystkie paczki.
Sprzedawcy spoza UE będą mogli skorzystać z rozliczenia VAT w międzynarodowym handlu online za pomocą „jednego okienka” w ramach nowych procedur One Stop Shop (OSS) oraz Importowy One Stop Shop (IOSS). Co to oznacza dla kupujących? Produkty oferowane przez zarejestrowanego sprzedawcę będą zawierały już wszystkie opłaty, w tym podatek VAT, a kupujący będzie miał pewność, że nie będzie musiał ponosić dodatkowych kosztów, gdy przesyłka dotrze do Polski.
Miejmy nadzieję, że sprzedawcy będą w jasny sposób informować, czy dany towar zawiera już unijny podatek. Będzie to spore ułatwienie dla klientów.
Co z paczkami wysyłanymi z magazynów w UE?
Osoby kupujące za pośrednictwem AliExpress z pewnością zauważyły, że od jakiego czasu coraz więcej towarów można zamówić z opcją dostawy bezpośrednio z lokalnego magazynu ulokowanego w Polsce, Hiszpanii czy Francji.
Chińscy sprzedawcy spodziewając się nadchodzących przepisów wzięli sprawy w swoje ręce i zaczęli masowo sprowadzać towar do lokalnych centrów dystrybucyjnych.
Teoretycznie przesyłki te nie będą objęte podatkiem VAT, gdyż wysyłane są z terenu Unii Europejskiej. Czy faktycznie tak będzie? O tym przekonamy się już niebawem.
[Aktualizacja 30.06.2021]
Wiemy już, na jakich zasadach będzie działało AliExpress od 1 lipca. Więcej: AliExpress od jutra będzie doliczało VAT do ceny produktów. Znamy nowe zasady