Tak długo, jak istnieją kryptowaluty, istnieją też oszustwa z nimi związane. Na całym świecie wiele osób zarobiło na nich krocie, ale nie brakuje również tych, którzy stracili oszczędności swego życia. Historia pamięta kilka głośnych upadków giełd kryptowalutowych i malwersacji z nimi związanych. Turecki sąd skazał właśnie jednego z takich kombinatorów, zamieszanego w gigantyczny przekręt. Założyciel giełdy kryptowalut Thodex został skazany przez sąd w Turcji na ponad 11000 lat więzienia.
Założyciel giełdy kryptowalut skazany
Turecki sąd skazał Faruka Fatiha Ozera, założyciela giełdy kryptowalut Thodex, na 11196 lat więzienia. Bloomberg podaje, że w czwartek Ozer i dwójka jego rodzeństwa otrzymali podobne wyroki. Sąd uznał ich za winnych oszustwa i wielu innych zarzutów.
Faruk Fatih Ozer rzucił szkołę średnią i w 2017 roku założył firmę Thodex. Szybko stała się ona jedną z największych giełd kryptowalut w Turcji. W kwietniu 2021 roku firma ogłosiła, że nie jest w stanie kontynuować działalności, a Ozer uciekł do Albanii ze skradzionymi aktywami. Obiecał wówczas, że spłaci długi inwestorom, a gdy to zrobi, wróci do Turcji.
Na początku tego roku po długotrwałej batalii prawnej dokonano jego ekstradycji do Turcji.
Ozer był szalenie pewny siebie przed sądem. Jak donosi Anadolu Agency, założyciel giełdy Thodex powiedział na rozprawie:
Jestem wystarczająco inteligentny, aby przewodzić każdej instytucji na Ziemi. Firma, którą założyłem w wieku 22 lat, to doskonały przykład. Nie postępowałbym w tak amatorski sposób, gdyby to była organizacja przestępcza.
Faruk Fatih Ozer przejął ogromne pieniądze
Prokuratorzy szacują, że upadek Thodex spowodował straty inwestorów na poziomie około 13 milionów dolarów (ok. 56,7 mln złotych), ale dokładna kwota pozostaje nieznana. Tureckie media podają, że straty mogą sięgać nawet… 2 miliardów dolarów, czyli ok. 8,726 mld złotych. W Turcji na przestrzeni ostatnich lat ma miejsce ogromna inflacja, w związku z czym straty z okresu zamknięcia giełdy były realnie większe.
Założyciel giełdy Thodex liczył prawdopodobnie, że nawet gdy pójdzie do więzienia, odsiadka mu się opłaci. Przypuszczał, iż po wyjściu na wolność, będzie mógł swobodnie dysponować skradzionymi pieniędzmi. Sąd chciał temu zapewne zapobiec.
Łączny wyrok wynika z tego, że dopuścił się przestępstw wobec 2027 osób. Prokuratorzy żądali 40562 lat odsiatki, jednak sąd najwyraźniej uznał, że kara czterokrotnie niższa jest odpowiednia.
Kto wie, być może Faruk Fatih Ozer będzie mógł ubiegać się o przedterminowe zwolnienie po 5000 lat? A może wyjdzie na wolność za kilka lat, bo jego majątek zdziała cuda?
Źródło: BBC, Bloomberg