Wyjątkowa wyszukiwarka filmów
Nazwa wspomnianej strony jest adekwatna do tego, co witryna oferuje i brzmi What is my movie (whatismymovie.com). Wystarczy wpisać w jej pasku wyszukiwania (lub skorzystać z wyszukiwania głosowego) krótki opis filmu, którego szukasz, a Ta przewertuje dla Ciebie sieć w celu odnalezienia go. Rzecz jasna, im dłuższy i bardziej szczegółowy opis, tym węższe są wyniki wyszukiwania. Niemniej, wyniki te zawsze są zaskakująco trafne.
Za serwis What is my movie odpowiada fiński start-up Valossa – firma założona przez inżynierów i informatyków z Uniwersytetu w Oulu w Finlandii. Stworzono go, by zaprezentować możliwości technologii głębokiego wyszukiwania (ang. deep search).
„Whatismymovie.com jest wizytówką technologii Valossy, spółki będącej spin-offem Uniwersytetu w Oulu w Finlandii. Dążymy do stworzenia nowego, opisowego sposoby wyszukiwania treści wideo. Nasza technologia rozumie samą zawartość plików wideo. Sięgamy do danych, których w przeszłości nie można było przeszukiwać – od tekstu po rozpoznawalne wzorce.”, czytamy w opisie What is my movie.
Wspomniana technologia pozwala stronie What is my movie analizować treści wideo w sposób, jakiego typowe wyszukiwarki, takie jak Google, nie znają. Pozyskiwane przez nią dane dostarczają imponujące rezultaty wyszukiwania, nawet jeśli wyszukiwane hasła są bardzo niejasne. Co najlepsze, zagłębia się ona w samą treść filmów, co umożliwia wyszukiwanie filmów nawet z użyciem cytatów, które z nich pochodzą.
Przydatne rozwiązanie, choć nie dla każdego
Niestety, serwis What is my movie obsługuje wyłącznie zapytania w języku angielskim, co dla wielu osób może być wadą. To powiedziawszy, z jej pomocą można wyszukiwać polskie filmy – trzeba je tylko odpowiednio opisać po angielsku.
Przykładowe wyniki wyszukiwania z whatismymovie.com. | Źródło: mat. własne
What is my movie działa już od kilku ładnych lat. Niemniej, dziś serwis ten jest tak samo użyteczny. Warto, żebyś o nim pamiętał za każdym razem, gdy przypomni Ci się film, którego nazwę będziesz mieć na końcu języka.
Źródło: mat. własne, fot. tyt. Canva