Zwrotomaty to nowy pomysł InPostu. Jak będą działać?

Piotr MalinowskiSkomentuj
Zwrotomaty to nowy pomysł InPostu. Jak będą działać?

Zwrotomaty już wkrótce powinny stanąć na terenie całego kraju. InPost postanowił właśnie zgłosić logotyp nowego projektu oraz zastrzec nazwę. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to we wielu lokalizacjach ujrzymy niedługo urządzenia odbierające nadające się do recyklingu odpady. Nacisk będzie kładziony oczywiście na opakowania po napojach, co ma bezpośredni związek z rychłym wdrożeniem obsługi systemu kaucyjnego.

Zwrotomaty – jak będą działać te maszyny?

InPost stosunkowo niedawno przeprojektował swoją aplikację mobilną. Wprowadzone zostały tam nie tylko zmiany wizualne, ale też InCoiny – waluta cyfrowa, którą możemy wydawać na przeróżne zniżki oraz bonusy. Swego czasu dawaliśmy Wam też znać o ogromnych inwestycjach we flotę elektryczną. Już większość kurierów rozwozi paczki w ekologiczny sposób.

Najnowsze wydanie biuletynu Urzędu Patentowego zawiera kilka interesujących danych. Najwięcej zamieszania wywołała obecność kolejnego pomysłu firmy InPost. Zwrotomaty otrzymały nie tylko szczegółowy opis, ale zostały przy okazji opatrzone stosownym zastrzeżonym logotypem. Możecie go zobaczyć poniżej:

Teraz warto przyjrzeć się szczegółowemu opisowi samej usługi. Mowa rzecz jasna o specjalnych urządzeniach stworzonych do obsługi nadchodzącego systemu kaucyjnego. Do maszyn wrzucimy odpady nadające się do recyklingu i wykonany przez InPost krok raczej nie powinien być dla nikogo zaskoczeniem. Już w sierpniu bieżącego roku ruszył pilotaż, gdzie lokalny gigant pełnił rolę operatora logistycznego.

Testowano wtedy gotowość poszczególnych partnerów (Carrefour Polska, PolKa, Muszynianka), lecz najwidoczniej firmy nie musiały się przesadnie spieszyć. Recyklingowa rewolucja miała nastąpić planowo 1 stycznia 2025 roku, choć coraz bardziej prawdopodobnym terminem jest połowa przyszłego roku. Przygotowania więc jeszcze potrwają. Jak to w ogóle wszystko będzie działać?

System aukcyjny – działanie w skrócie

Dosyć prosto – zakup napoju (szklana/plastikowa butelka lub metalowa puszka) wiązać się będzie z pobieraniem stosownej kaucji. Ta zostanie zwrócona w odpowiedniej formie po oddaniu opakowania. Wykorzystamy do tego chociażby Zwrotomaty stawiane przez InPost prawdopodobnie na terenie całego kraju, najczęściej w okolicy supermarketów jak to ma miejsce u naszych sąsiadów.

Jeśli mieszkacie w większych miastach, to zapewne doświadczyliście już widoku tego typu urządzeń. Sporo dyskontów postanowiło wdrożyć obsługę systemu kaucyjnego nieco wcześniej, natomiast zaangażowanie InPostu bez wątpienia przyspieszy cały proces. Szczegółów jednak obecnie nie znamy, zapewne zostaną one opublikowane w przeciągu kilku najbliższych miesięcy.

Trudno stwierdzić czy Zwrotomaty powtórzą sukces Paczkomatów – jeśli tak, to z całą pewnością nie od razu. Budowa infrastruktury na pewno zajmie sporo czasu.

Źródło: Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej / Zdjęcie otwierające: InPost, unsplash.com (@jon_chng)

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.