Spam z lodówki? Sprzęt AGD i RTV celem hakerów

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Spam z lodówki? Sprzęt AGD i RTV celem hakerów
Według wyliczeń agencji analitycznej IDC w 2020 r. do Internetu będzie podłączonych 200 miliardów urządzeń. Do komputerów, tabletów i telefonów coraz częściej dołączają artykuły gospodarstwa domowego. Lodówka, drukarka czy dekoder wyposażone w możliwość łączenia się z internetem przyciągają wielbicieli gadżetów. Stały dostęp do sieci powoduje, że pojawiają się jednak pewne zagrożenia.

Spam z lodówki

Na początku roku, firma Proofpoint, zajmująca się bezpieczeństwem w sieci podała, że za pomocą około 100 tys. sprzętów domowych wysłano ponad 750 tys. maili z próbą wyłudzenia poufnych informacji np. numerami kont bankowych. Wśród tego typu przyrządów znalazły się routery, telewizory, a nawet lodówki. Pojawianie się na rynku kolejnych inteligentnych urządzeń sprawiło, że cyberprzestępcy zaczęli szukać nowych luk w systemach zabezpieczeń.

Jak się bronić?

Szybki rozwój technologiczny powoduje, że firmy zajmujące się bezpieczeństwem w sieci nie zawsze nadążają za wprowadzaniem nowych metod ochrony. Obecnie nie ma jeszcze sposobu na usunięcie szkodliwych aplikacji. Pomimo braku kompleksowych rozwiązań warto stosować się jednak do kilku podstawowych zasad. Po pierwsze, media oraz społeczności internetowe powinny wywierać wpływ na producentów, by zajęli się odpowiednim zabezpieczeniem sprzętu. Użytkownicy indywidualni powinni za to pamiętać, aby stosowane przez nich hasła do kont bankowych czy profili nie były jednakowe. Zalecane jest również używanie zapory sieciowej oraz zwrócenie uwagi na aktualizacje systemu i oprogramowanie, które może się zainstalować bez naszej wiedzy.

Zagrożenia, które kryją się w cyberświecie nie powinny jednak zniechęcać do zakupu nowoczesnych urządzeń. Rozsądne użytkowanie zminimalizuje potencjalne ryzyko. Dlatego też warto pamiętać o elementarnych zasadach bezpieczeństwa – to nie sprzęt, ale przede wszystkim my sami powinniśmy być „smart”.

Źródło: Contica Solutions

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.