14 marca w Polsce zacznie obowiązywać najnowsza nowelizacja Kodeksu Karnego, nakładająca srogie kary na kierowców jeżdżących pod wpływem alkoholu. Przepisy podpisane przez Prezydenta Andrzeja Dudę pod koniec minionego roku wzbudzają ogromne emocje, bowiem za ich sprawą konfiskata aut w Polsce staje się legalna. Będzie ona dopuszczona de facto pod jednym warunkiem, choć kwestią bulwersującą wielu Polaków jest to, że nie wszyscy będą równi wobec prawa.
Konfiskata aut w Polsce – za co? Warunki
Nowe przepisy pozwalają na konfiskatę aut pijanym kierowcom. Politycy postanowili z całą stanowczością sprzeciwić się patologii polegającej na jeździe na podwójnym gazie. Kierowcy, którzy prowadzili pojazd po spożyciu i po wykryciu w ich krwi ponad 1,5 promila alkoholu, muszą liczyć się z przepadkiem samochodu na rzecz Skarbu Państwa. To samo dotyczyło będzie kierowców mających we krwi ponad 0,5 promila alkoholu we krwi, którzy spowodują wypadek. Co ważne: wypadek, nie kolizję.
- Sprawdź koniecznie: Zmiana przepisów dotyczących radia w aucie. Posypią się kary
Gdy policja zatrzyma nietrzeźwego kierowcę, samochód zostanie skonfiskowany przez funkcjonariuszy na siedem dni. W dalszej kolejności prokurator podejmie decyzję o zabezpieczeniu mienia, a sąd orzeknie jego przepadek na rzecz Skarbu Państwa.
Wprowadza to pewnego rodzaju nierówność względem prawa, gdzie uprzywilejowanych będzie wielu kierowców zawodowych. Właściciele aut oraz biorący je w najem lub leasing poniosą znacznie poważniejsze konsekwencje niż osoby użytkujące pojazd służbowy. Jak dokładnie wyglądają zasady?
Konfiskata pojazdu w leasingu lub wypożyczonego
Wiele osób zastanawiało się, co stanie się w sytuacji, kiedy kierujący pod wpływem alkoholu użytkuje samochód w leasingu lub najmie krótko- lub długoterminowym. W razie takiej ewentualności kierowca złapany na jeździe po spożyciu będzie musiał zapłacić na rzecz Skarbu Państwa równowartość pojazdu, określoną na podstawie jego wartości rynkowej lub w ubezpieczeniu.
Konfiskata pojazdu służbowego
Prowadzący pojazd służbowy na podwójnym gazie zapłaci nawiązkę nałożoną przez sąd. Nawiązka w wysokości od 5000 do 60000 złotych zostanie przekazana na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
Jakie pojazdy podlegają konfiskacie w Polsce?
Konfiskacie podlegały będą nie tylko samochody osobowe, ale także:
- samochody osobowe
- motocykle
- quady
- motorowery
- ciągniki rolnicze
- maszyny budowlane
- inne pojazdy mechaniczne
Równolegle zwiększeniu ulegną kary maksymalne dla pijanych kierowców za spowodowanie ciężkich obrażeń lub śmierci – z 12 do 16 lat pozbawienia wolności.
Co się stanie ze skonfiskowanymi samochodami?
Samochody skonfiskowane przez Skarb Państwa trafią na licytację z ceną wywoławczą na poziomie 75 procent wartości ustalonej przez rzeczoznawcę. Jeśli nie znajdą się chętni na pojazd na pierwszej licytacji, trafi na kolejną, wyceniony na 50 proc. wartości. Do takiej licytacji będzie mógł przystąpić każdy obywatel Polski z pełną zdolnością do czynności prawnych i wolny od długów wobec państwa.
Źródło: mat. własny