Polacy tłumnie wyruszyli na majówkę, często za kierownicą swoich samochodów. Gorąco zachęcamy Was do bezpiecznej i odpowiedzialnej jazdy – nikt nie chce chyba psuć sobie humoru na urlopie. Okres wzmożonej aktywności kierowców to także żniwa dla polskiej drogówki. Policjanci na trasach wykonują swoje patrole nierzadko w nieoznakowanych radiowozach. Z jakich aut korzysta policja? Jak rozpoznać nieoznakowany radiowóz? Podpowiadamy.
Z jakich aut korzysta policja?
Przede wszystkim warto pamiętać o tym, jakimi nieoznakowanymi radiowozami jeżdżą polscy policjanci. Czasy wozów o niskiej mocy dawno już minęły, a funkcjonariusze przemieszczają się naprawdę szybkimi i skutecznymi w trakcie pościgów samochodami – i bardzo dobrze.
Śląska policja dysponuje na przykład pięknymi autami KIA Stinger z silnikami V6 pod maską. Polska policja korzysta również z BMW 330i xDrive. Nierzadko widzi się policjantów za kółkiem aut takich jak Skoda Superb, KIA Ceed, Cupra Leon (!)i Skoda Octavia.
Jeżeli chcesz być informowany na bieżąco o patrolach w tego rodzaju pojazdach, pobierz na swoje urządzenie mobilne urządzenie Yanosik.
- Pobierz: Yanosik (Android)
- Pobierz: Yanosik (iOS)
Jak rozpoznać nieoznakowany radiowóz?
Tutaj łatwo nie będzie, a odpowiedź na pytanie o to, jak rozpoznać nieoznakowany radiowóz nie jest jednoznaczna. Elementem charakterystycznym, występującym w wielu nieoznakowanych radiowozach, jest dodatkowa antena na dachu, wystająca choćby z „płetwy rekina” w policyjnych BMW.
Warto spojrzeć do środka kabiny, gdzie siedziały będą dwie postacie odziane w sposób stosowany – kolorem policji jest granat. Zazwyczaj na desce rozdzielczej nieoznakowanych radiowozów znajduje się też kamera, którą stosunkowo trudno dostrzec. Nieco łatwiej zerknąć na grill (osłonę chłodnicy) auta, gdzie widnieć mogą dodatkowe światła lub radar.
Najlepiej będzie oczywiście skupić się na przepisowej jeździe i na drodze przed Wami. Jeżdżąc przepisowo nie będziecie mieli żadnych powodów do obaw.
Źródło: mat. własny, zdj. tyt. slaska.policja.pl