Zmiany związane z rejestracją aut, obowiązujące od 1 stycznia 2024 roku, nie są jedyną rzeczą, na którą powinni uważać polscy kierowcy. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w dystrybutorach pojawiło się nowe paliwo E10, a przy okazji wzrosły kary za nieopłacenie PCC-3 i brak OC. Kierowco uważaj na tę drugą karę, bo w razie nałożenia możesz mieć poważny problem z jej spłatą.
- Zobacz także: Bezterminowe prawa jazdy do wymiany. Nie przegap terminu
Gigantyczna kara za brak OC od 1 stycznia 2024 roku
OC to obowiązkowe dla każdego samochodu ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. W ramach tego ubezpieczenia majątkowego kierujący pojazdem jest chroniony finansowo, gdy zostanie zobowiązany do naprawienia szkody wyrządzonej w następstwie kolizji lub wypadku. Suma gwarancyjna OC komunikacyjnego wynosi 5210000 euro w przypadku szkód na osobie oraz 1050000 w przypadku szkód na mieniu w ramach każdego zdarzenia. Kara za brak OC kilka dni temu wzrosła to naprawdę wysokiego poziomu.
Kara za brak OC w 2024 roku jest różna w zależności od rodzaju pojazdu. W przypadku samochodów osobowych kara za brak OC wynosi 200 procent minimalnego wynagrodzenia. W wypadku motocykli stanowi ona 1/3 pensji minimalnej. Najwyższa z możliwych kar za brak OC dotyczy kierowców pojazdów o DMC wyższej niż 3,5 tony – nawet trzykrotność płacy minimalnej.
Rachunek jest bardzo prosty. Od 1 stycznia 2024 roku wynagrodzenie minimalne wynosi 4254,40 złotych brutto i jest aż o 600 złotych wyższe niż do tej pory. Łatwo policzyć, że w najgorszym wypadku kara za brak OC w 2024 roku wyniesie nawet 12750 złotych!
Trzeba pamiętać o tym, iż kary są różne, w zależności od okresu, przez który właściciel pojazdu nie opłacił składki. Wysokość kary za brak OC w 2024 roku to 20 procent podstawowej stawki (przypominam: 200 proc. minimalnego wynagrodzenia) w przypadku opóźnienia od 1 do 3 dni, 50 proc. kary maksymalnej dla opóźnienia rzędu 4-14 dni oraz 100 proc. kary maksymalnej w wypadku zwłoki przekraczającej 14 dni.
Matematykę pozostawiam Wam, prezentując przy tym tabelkę dla osób niezainteresowanych samodzielnymi obliczeniami.
Kierowco, pamiętaj o OC
Kierowco uważaj na tę karę i po prostu… płać OC. Jeśli jesteś zapominalski, ustaw sobie przypomnienia. Termin wygaśnięcia OC sprawdzisz w aplikacji mObywatel. Przypomni Ci o nim również ubezpieczyciel.
- Warto przeczytać: Niemcy kupują samochody elektryczne na potęgę, a emisja CO2 z aut rośnie
Co ważne, OC ulega automatycznemu przedłużeniu z mocy prawa, ale nie zawsze. Kiedy ubezpieczenie OC na samochód nie odnawia się automatycznie?
- po zakupie pojazdu (kupujący korzysta z OC tylko do końca umowy)
- po otrzymaniu samochodu w darowiźnie lub spadku
- po wykorzystaniu krótkoterminowego ubezpieczenia OC
- po nieuregulowaniu całej składki za OC
- po wypowiedzeniu dotychczasowej umowy
Przypominam jednocześnie, że kary za brak OC w 2024 roku… wzrosną po raz kolejny już 1 lipca. Dlaczego? Bo wzrośnie wtedy minimalne wynagrodzenie – do 4300 złotych brutto.
Źródło: mat. własny