Jak najłatwiej zdać egzamin na prawo jazdy? Mówi się, że wystarczy poprosić o zdawanie go warunkach umożliwiających otrzymanie w prawie jazdy kodu 78. Temu stwierdzeniu naprawdę trudno odmówić racji, a coraz większa liczba Polaków decyduje się na taką formę zdobywania uprawnień. Co oznacza kod 78 w prawie jazdy i czy faktycznie warto szkolić się tak, aby dostać taką adnotację?
Kod 78 w prawie jazdy to coraz częstszy widok
Co zawiera rubryka 12. w prawie jazdy? Może być w niej zakodowany obowiązek prowadzenia pojazdu w okularach, może kilkadziesiąt (!) innych kodów, a może by wpisany właśnie kod 78. Oznacza on prawo jazdy na automat i wyłącznie na ten rodzaj skrzyni biegów. Samochody z automatyczną skrzynią biegów są coraz popularniejsze w Polsce i nikogo nie powinno dziwić to, że rosnąca liczba kierowców chce ułatwić sobie egzamin. Zaliczanie egzaminu drogowego w takiej właśnie formie to metoda na mniejszy stres, ale i mniejsze umiejętności obsługi auta.
Dlaczego łatwiej jest zdobyć prawo jazdy kategorii B z kodem 78? To akurat bardzo proste. Kierowca nie musi opanowywać umiejętności obsługi skrzyni biegów oraz sprzęgła, co stanowi wyzwanie dla zaskakująco dużej liczby osób. Stanowi to znaczące ułatwienie na egzaminie, kiedy kierujący pojazdem może skupić się lepiej na poleceniach egzaminatora.
Nie przegap: Kiedy zmieniać biegi w aucie? Odpowiedź niejednego zaskoczy
Trzeba pamiętać o tym, że kod 78 w prawie jazdy może kosztować „ekstra”. Niektóre szkoły nauki jazdy potrafią naliczać ekstra opłaty z prostego powodu: nie każda dysponuje samochodem z automatyczną skrzynią biegów.
Prawo jazdy na automat a jazda manualem
Osoby mające kod 78 w prawie jazdy nie mogą po uzyskaniu uprawnień prowadzić samochodów ze skrzynią manualną. W razie kontroli muszą liczyć się z wysoką karą. Za jazdę autem bez prawa jazdy w sensie bez uprawnień, grozi grzywna od 1500 do nawet 30 000 złotych. Policjanci mogą odstąpić od wypisania mandatu i skierować wniosek do ukarania do sądu. Takie przewinienie może skutkować nawet orzeczeniem zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Polecamy: Dopłata do paczki? Policja zatrzymała wysyłających te wiadomości
Brak możliwości prowadzenia aut z manualną skrzynią biegów to w zasadzie jedyna wada tego rodzaju uprawnień. Poza tym mankamentem kierowca uzyskuje standardowe uprawnienia do prowadzenia aut o DMC nieprzekraczającej 3,5 tony, motocykli o pojemności silnika nieprzekraczającej 125 cm3 i mocy nie wyższej niż 11 kW, pod warunkiem posiadania prawa jazdy kat. B od co najmniej 3 lat i czterokołowcami lekkimi.
Skoro suma zalet przewyższa wady, z pewnością niebawem na drogach zaroi się od kierowców pragnących ułatwić sobie egzamin i otrzymać kod 78 w prawie jazdy. Standardowe prawo jazdy może w mniej lub bardziej odległej przyszłości stać się opcją przede wszystkim dla miłośników aut, które wtedy będą miały status klasyków. W końcu wszystkie samochody elektryczne mają skrzynie automatyczne…
Źródło: mat. własny