Koszt przejechania 100 km autem elektrycznym większy niż spalinowym. Rząd podał dane

Maksym SłomskiSkomentuj
Koszt przejechania 100 km autem elektrycznym większy niż spalinowym. Rząd podał dane

Koszt przejechania 100 kilometrów samochodami z różnymi rodzaju napędów lubią porównywać zazwyczaj posiadacze aut elektrycznych, korzystający na co dzień z fotowoltaiki. Tym razem za analizę wzięło się Ministerstwo Przemysłu, które zestawiło koszt przejechania 100 km autem elektrycznym z pokonaniem analogicznego odcinka pojazdami napędzanymi gazem LPG, ziemnym CNG, wodorem oraz oczywiście benzyną 95 E10 i olejem napędowym. Dane nie stawiają aut elektrycznych w najlepszym świetle.

Koszt przejechania 100 km autem elektrycznym może zaskoczyć

Jakiś czas temu w sieci ukazał się raport Ministerstwa Przemysłu dotyczący II kwartału 2024 roku. Zestawiono w nim koszty przejechania 100 kilometrów samochodami z różnymi rodzajami napędów. Przy patrzeniu na podane w nim dane warto pamiętać o istotnych założeniach.

Jeśli chodzi o samochody osobowe, pod uwagę wzięto te o mocy 100-150 KM i zestawiono z elektrycznymi BEV o mocy 170-250 KM. Pod lupą znaleźli się przedstawiciele popularnego segmentu C oraz średnich SUV-ów i crossoverów. W przypadku instalacji LPG sprawdzano auta o mocy 100-150 KM zarejestrowane w 2023 roku. Ceny energii elektrycznej powzięto z ogólnodostępnych stacji ładowania.

Nikogo nie zaskoczy chyba to, że najtaniej 100 kilometrów przejechać można autem z instalacją LPG – za ok. 22,12 złotych. Na kolejnym miejscu uplasowały się auta z segmentu C – zasilane olejem napędowym (30,41 złotych) i benzyną (36,37 złotych). Elektryki znalazły się za średnimi SUV-ami i crossoverami z silnikami Diesla (37,53 zł), a nawet za autami na CNG (41,78 złotych). Koszt przejechania 100 km autem elektrycznym ładowanym na publicznych ładowarkach to dość astronomiczne 42,22 złotych.

I nie, nie każdy może ładować się w domu i ma fotowoltaikę – metoda pomiarowa wydaje się całkiem uczciwa z perspektywy reprezentatywnej części społeczeństwa.

Koszt przejechania 100 km autem elektrycznym, spalinowym, benzynowym oraz zasilanymi gazem LPG i CNG. | Źródło: Ministerstwo Przemysłu
Koszt przejechania 100 km samochodami elektrycznym, spalinowym, benzynowym oraz zasilanymi gazem LPG i CNG. | Źródło: Ministerstwo Przemysłu

Istnieje druga strona medalu

I tak, chodzi o ładowanie samochodu elektrycznego w domu z instalacją fotowoltaiczną lub po prostu przy korzystaniu z taryfy nocnej. Tutaj koszt przejechania 100 km autem elektrycznym może być niższy nawet od auta zasilanego gazem (od 5 złotych za 100 km!). Jakiś czas temu wykazał to serwis Wysokie Napięcie.

Źródło: Ministerstwo Przemysłu

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.