Polska liderem liczby aut na 1000 mieszkańców. A średni wiek pojazdów?

Maksym SłomskiSkomentuj
Polska liderem liczby aut na 1000 mieszkańców. A średni wiek pojazdów?

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Pojazdów (ang. ACEA) opublikowało najnowsze zestawienie, dające wgląd w to, jak wygląda krajobraz motoryzacyjny Europy. Co ważne, dane dotyczą 2022 roku. Ujawniono przy tej okazji ciekawe statystyki, które od lat budzą naprawdę spore emocje wśród kierowców oraz… ekoaktywistów. Niespodziewanie (?) okazało się, że to Polska jest (a przynajmniej w 2022 roku była) liderem jeśli chodzi o liczbę aut na 1000 mieszkańców. Jesteśmy także w czołówce innego rankingu, na które często powołują się ekolodzy. Chodzi o średni wiek samochodów w Polsce.

Liczba aut na 1000 mieszkańców i nie tylko. Nowy raport ACEA

Raport ACEA „Pojazdy na drogach europejskich” to najważniejsza z publikacji rzucających światło na to, jakie pojazdy poruszają się po europejskich drogach… a przynajmniej teoretycznie. Zanim zerkniecie na dane, pamiętajcie o tym, że do niedawna w Polsce nie istniało prawo skutecznie obligujące właścicieli aut do ich wyrejestrowywania. Efekt? Wpływ lawiny Fiatów 126p i innych „staroci” na obraz tego, czym jeżdżą Polacy. W innych krajach może być podobnie, choć trudno o tym orzekać bez analizowania przepisów w każdym z krajów.

Badanie zawiera kluczowe dane, takie jak liczba aut na 1000 mieszkańców, średni wiek pojazdów, rodzaj napędów, kwestie własności i inne. Skupmy się tu na informacjach najciekawszych.

Po europejskich drogach porusza się łącznie 252 miliony samochodów. 1,2 procenta z nich stanowią samochody w pełni elektryczne. Co ciekawe, jeździ po nich też 720000 autobusów, z czego aż 10 procent jest na prąd. Zaskoczeni?

Zaskoczeni możecie być tym, że Polska jest liderem w kwestii liczby aut na 1000 mieszkańców. W Polsce wynik ten to aż 703 pojazdy, a liczba na przestrzeni lat 2018-2022 nieustannie rosła. Na drugim miejscu uplasował się Luksemburg (695 pojazdów), a podium zamykają Włosi (681 pojazdów). W ogonie stawki są Węgry (422 pojazdy), Rumunia (413) oraz Łotwa (410).

Po drogach naszego kraju w 2022 roku teoretycznie poruszało się 26 457 659 samochodów. Europejskim liderem są Niemcy z wynikiem 48 763 036 aut.

Średni wiek pojazdów w Polsce i Europie

Średni wiek pojazdów to niemniej interesująca statystyka. Interesująca zwłaszcza w kontekście tworzenia Stref Czystego Transportu w Polsce. Według danych ACEA nie mamy najstarszych aut w Europie, ale jesteśmy w czubie zestawienia. Średni wiek samochodów w Polsce to 14,9 lat. Liderem to Grecja z wynikiem 17,3 lat, a podium zamykają Estonia (16,6) oraz Czechy (15,9). Pomiędzy Czechami i Polską uplasowała się jeszcze Łotwa (15,2).

Z pewnością badanie ACEA będzie młynem na wodę środowisk proekologicznych, chcących wypychać samochody z centr Polskich miast. Przypominam też, że już wkrótce zacznie obowiązywać podatek od samochodów spalinowych w Polsce. De facto będą to dwa podatki.

Niektórzy dziennikarze lubią nazywać Polskę motoryzacyjnym skansenem Europy. Jest to o tyle krzywdzące, że dane mogą być zakłamywane przez niewyrejestrowane auta, o czym wspomniałem wcześniej, a poza tym… czy ktokolwiek wierzy w to, że większość Polaków – poza miłośnikami motoryzacji – jeździ starymi autami z wyboru, a nie ze względu na sytuację ekonomiczną?

Źródło: ACEA

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.