Artykuł sponsorowany
Nowoczesna branża automotive z roku na rok prześciga się w dostarczaniu rozwiązań maksymalizujących nie tylko komfort jazdy, ale i poziom bezpieczeństwa czy wydajność aut. Wiele z nich funkcjonuje za sprawą systemów IVI. Dowiedz się, czym one są oraz jak za ich pomocą można udoskonalać współczesną branżę motoryzacyjną.
Czym jest IVI?
In-Vehicle Infotainment (IVI) to zaawansowane systemy multimedialne instalowane w samochodach, które za pośrednictwem interfejsów wizualnych integrują funkcje rozrywkowe i komunikacyjne. Przekształcają tradycyjne auta w mobilne i interaktywne centra informacyjne, oferując kierowcom i pasażerom dostęp do szerokiej gamy usług cyfrowych zwiększających funkcjonalność, wydajność czy poziom bezpieczeństwa aut.
Tego typu systemy są coraz częściej standardowym wyposażeniem nowoczesnych pojazdów. Obsługuje się je najczęściej za pomocą specjalnego monitora. Do IVI zaliczane są np. systemy nawigacyjne GPS, rozwiązania zapewniające dostęp do internetu albo łączność z telefonem czy kontrola głosowa pozwalająca na sterowanie funkcjami pojazdu za pomocą mowy.
Zalety zastosowania IVI w branży motoryzacyjnej
Podstawową zaletą zastosowania tego typu systemów jest poprawa komfortu kierowcy oraz pasażerów. IVI umożliwiają łatwe zarządzanie rozrywką, komunikacją czy nawigacją bez odrywania rąk od kierownicy. Zapewnia to lepsze doświadczenia z podróżowania.
Wykorzystanie systemów In-Vehicle Infotainment maksymalizuje poziom bezpieczeństwa. Dzięki kontroli głosowej i ułatwionym dostępie do rozmaitych funkcji (np. bezdotykowego odbierania połączeń telefonicznych) spada ryzyko rozproszenia uwagi kierowcy. Użytkownik może dostosować ustawienia IVI do indywidualnych preferencji. Taka personalizacja może nie tylko poprawiać komfort użytkowania auta, ale i zapobiegać przed jego kradzieżą lub użytkowaniem przez niepożądane osoby.
Zakres i możliwości zastosowania IVI w motoryzacji jest bardzo szeroki. Przykładowo na rynku można znaleźć takie rozwiązania jak funkcja autopilota dostępna w modelach Tesli, system MBUX (Mercedes-Benz User Experience) wykorzystujący sztuczną inteligencję, aby dostosować parametry wewnątrz auta do doświadczeń konkretnego użytkownika czy MMI Touch Response wprowadzone przez Audi – innowacyjny interfejs dotykowy z wibracyjnym sprzężeniem zwrotnym. Wśród innych ciekawych funkcjonalności są np. system uniemożliwiający jazdę kierowcy pod wpływem alkoholu.
Jak tworzyć rozwiązania IVI w motoryzacji?
Tworzenie innowacyjnych produktów In-Vehicle Infotainment wymaga połączenia innowacyjnego myślenia z nowoczesnymi technologiami informatycznymi. Rozwiązania gwarantujące taką fuzję zapewnia GlobalLogic. Firma jako jeden z globalnych liderów inżynierii oprogramowania współpracuje z wiodącymi markami przemysłu motoryzacyjnego, tworząc nowoczesne i zaawansowane produkty, które wyznaczają trendy w kluczowych obszarach tego sektora.
Pracując z najlepszymi producentami branży automotive z całego świata, GlobalLogic może pochwalić się głęboką wiedzą specjalistyczną w zakresie oprogramowania, które na nowo definiuje doświadczenia podczas jazdy. To nie tylko doświadczony i solidny partner biznesowy, ale i miejsce, w którym inżynierowie pracują z najnowocześniejszymi technologiami, a także mogą stale doskonalić swoje umiejętności. Współczesna motoryzacja rozwija się bowiem nie tyle za sprawą zaawansowanych technologii, ile za pośrednictwem wykwalifikowanych pasjonatów, którzy tworzą i wdrażają poszczególne rozwiązania.
Artykuł sponsorowany