Wygląda na to, że w 2024 roku kierowców w Polsce czeka cała masa zmian. Niestety, z większości nie będą zadowoleni. Po pierwsze, przy dystrybutorach przywita ich nowe paliwo E10, którego nie powinno się w teorii tankować do wielu starszych aut. Poza tym wzrosną kary za nieopłacenie PCC-3 i brak OC, a w Warszawie pojawi się Strefa Czystego Transportu. To nie wszystko. Już 1 stycznia wejdą w życie zmiany związane z rejestracją aut. To efekt jednej z ustaw. Musisz znać te terminy, aby uniknąć kary.
Nie przegap: Nowe paliwo E10. Czy jest się czego bać?
Zmiany związane z rejestracją aut w Polsce – od 1 stycznia 2024 roku
Do tej pory kierowcy kupujący używane samochody zarejestrowane już w Polsce mieli 30 dni na zgłoszenie faktu nabycia do wydziału komunikacji lub starosty. Nie dopełnienie tego obowiązku skutkowało karą w wysokości do 1000 złotych. Zgłoszenie nabycia wystarczało, aby uniknąć kary związanej z przerejestrowaniem pojazdu – mimo że nie było tożsame z tą czynnością. 1 stycznia 2024 roku zmiany związane z rejestracją aut zupełnie usuną instytucję zgłaszania nabycia.
Zgodnie z nową literą prawa, od 1 stycznia 2024 roku należało będzie w terminie 30 dni zarejestrować absolutnie każdy samochód. Chodzi o samochody z polskimi numerami rejestracyjnymi, sprowadzone z Unii Europejskiej, ale też importowanych z krajów takich jak Stany Zjednoczone, Japonia i Szwajcaria. To gigantyczny problem przede wszystkim dla sprzedawców takich aut. Co ważne, są rozgraniczenia dotyczące terminów.
Sprawdź też: Unia Europejska: zakaz wymiany silnika i reparaturek w autach
Zmiany związane z rejestracją aut wchodzące w życie 1 stycznia 2024 roku zakładają dwa terminy na zarejestrowanie aut używanych. Ustawodawca wyznaczył odrębne dla osób prywatnych oraz firm zajmujących się zawodowo sprzedażą aut. Wynoszą one:
- 30 dni w przypadku zakupu przez osobę prywatną
- 90 dni w przypadku przedsiębiorcy zajmującego się zawodowo obrotem pojazdami używanymi
Od kiedy biegnie termin na zarejestrowanie pojazdu?
To kolejna istotna kwestia – bieg terminu. Wniosek o rejestrację należy złożyć w ciągu 30 lub 90 dni od dnia:
- nabycia pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
- dopuszczenia do obrotu przez organ Krajowej Administracji Skarbowej pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej
- sprowadzenia pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej
Przepis jest wyłączony w sytuacji, gdy przed upływem terminu 30 lub 90 dni pojazd zostanie zbyty. Wtedy to sprzedaż należy zgłosić w ciągu 30 dni pod rygorem kary wynoszącej 250 złotych.
Co istotne, samochody nabyte lub sprowadzone przed 1 stycznia 2024 roku objęte są starymi przepisami.
Kara za nieprzerejestrowanie auta
Tanio nie jest. W przypadku niezarejestrowania samochodu w ustawowym terminie osoba prywatna zostanie obciążona karą w wysokości 500 złotych lub 1000 złotych po przekroczeniu 180 dni. Jeszcze więcej zapłacą handlarze – 1000 złotych w razie przekroczenia terminu 90 dni lub 2000 złotych po przekroczeniu 180 dni.
Źródło: mat. własny