Rok 2020 nie przestaje zaskakiwać i prawdę mówiąc nie są to miłe niespodzianki. Jak gdyby świat nie miał dostatecznie dużo problemów z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, w Indonezji nastąpiła właśnie niespodziewana eksplozja sześciu wulkanów na raz. Wśród nich jest legendarny wulkan Anak Krakatau (Krakatoa), którego erupcję udało się zarejestrować na nagraniu wideo.
Na przestrzeni ostatnich kilkunastu godzin niemalże jednocześnie eksplodowały wulkany:
- Kerinci (alert poziomu 2 w 4-stopniowej skali)
- Anak Krakatau (poziom 2)
- Merapi (poziom 2)
- Semeru (poziom 2)
- Ibu (poziom 2)
- Dukono (poziom 2)
Erupsi Gunung Krakatau #Erupsi #GunungApi #Krakatau pic.twitter.com/1NMgx6SwSw
— BNPB Indonesia (@BNPB_Indonesia) April 10, 2020
Sytuacja zaniepokoiła wiele osób zwłaszcza ze względu na wybuch Anak Krakatau, znad którego wydobywa się wciąż chmura popiołu i dymu o wysokości 200 metrów. Erupcja trwała 38 minut i 4 sekundy i w szczytowym momencie spowodowała wyrzut popiołu na wysokość ponad 500 metrów. Aktywność słynnego wulkanu uwieczniono na poniższym materiale.
South Lampung Disaster Mitigation Agency (lokalna agencja ds. zarządzania sytuacjami kryzysowymi) skontaktowała się z zespołem obserwacyjnym Anak Krakatau. Podał on, że aktywność wulkaniczna ustała, w związku z czym okoliczni mieszkańcy nie mają powodów do paniki. Potencjalnie mogą wystąpić dalsze erupcje, ale nie wykryto aktywności wulkanicznej, która mogłaby prowadzić do większej erupcji.
Anak Krakatau is erupting now. The first image is from our webcam:https://t.co/O8KFco7NOx
The second photo was taken from our observatory (~43 km from the volcano). pic.twitter.com/nlHHWIyuAw
— Dr. Devy Kamil Syahbana (@volcanohawk) April 10, 2020
Ostatnia wielka erupcja Anauk Krakatau miała miejsce w grudniu ubiegłego roku, kiedy wulkan wyrzucił w górę 200-metrową kolumnę popiołu. Rok wcześniej wybuch spowodował osunięcie się ziemi, które doprowadziło do tsunami, w wyniku którego zginęło co najmniej 430 osób.
Erupcja Anak Krakatau, 10-11 kwietnia 2020 r. | Źródło: 9GAG
Wulkan Krakatau (z którym często utożsamiany jest Anak Krakatau) uległ zniszczeniu w 1883 roku. Szacuje się, że w wyniku tej erupcji zginęło ok. 40 000 osób, a pyły wulkaniczne pokryły 70% powierzchni kuli ziemskiej. Przez 3 lata po tej erupcji Słońce i Księżyc miały lekko inne zabarwienie ze względu na ilość gazów w atmosferze. Po tej historycznej eksplozji pozostały na Oceanie Indyjskim trzy wyspy. W 1927 roku wyłoniła się czwarta, którą nazwano Anak Krakatau („Dziecko Krakatau”). To właśnie na niej znajduje się aktywna do dziś góra wulkaniczna o wysokości ok. 400 metrów.
Źródło: inf. własna, YouTube