Obszar kompletnej pustki
Wspomniany region położony jest wśród konstelacji Perseusza i Byka. Stanowi on kulistą pustkę o średnicy ponad… 500 lat świetlnych. Wokół jego obwodu znajdują się obłoki molekularne, w których dochodzi do narodzin gwiazd. Podejrzewa się, że Per-Tau Shell, bo tak brzmi jego nazwa, jest produktem wybuchu przynajmniej jednej potężnej supernowej, do którego doszło miliony lat temu. To samo zjawisko mogło pobudzić procesy gwiazdotwórcze w okolicznych obłokach.
„Setki gwiazd powstają lub już istnieją na powierzchni tej gigantycznej bańki.”, powiedział astrofizyk Shmuel Bialy z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics (CfA). „Mamy dwie teorie – albo jedna supernowa wybuchła w jądrze tej bańki i wypchnęła gaz na zewnętrz, tworząc to, co teraz nazywamy ‘Superskorupą Perseusza i Byka, albo doprowadziła do tego cała seria supernowych wybuchających kolejno przez miliony lat.”
Kolejne osiągnięcie dokonane dzięki sondzie Gaia
Mapowanie kosmosu w trójwymiarze nie jest łatwym zadaniem. Astronomowie mają na to wiele sposobów, ale nie są one doskonałe. Aby zbadać obłoki molekularne Perseusza i Byka, naukowcy wykorzystali dane z satelity Gaia, która od 2013 roku tworzy trójwymiarową mapę Drogi Mlecznej. Póki co nie udało się uzyskać mapy dokładniejszej.
Dane z sondy Gaia zostały przeanalizowane z pomocą oprogramowania służącego do tworzenia wizualizacji 3D. Pozwoliło ono opracować trójwymiarowe mapy obłoków Perseusza i Byka.
„Byliśmy w stanie zobaczyć te chmury od dziesięcioleci, ale nigdy nie znaliśmy ich prawdziwego kształtu, głębokości, ani grubości. Nie byliśmy też pewni, jak daleko się one znajdują.”, poinformowała astronom Catherine Zucker, także z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics (CfA). „Teraz znamy ich położenie z zaledwie 1-procentową niepewnością, co pozwala nam dostrzec pustkę między nimi.”
Uczeni przeprowadzili nawet symulacje, które pokazały, kiedy i w jaki sposób odkryta przez nich gigantyczna pustka mogła powstać. Pustkę tę supernowe mogły wyciąć od 6 do 22 milionów lat temu, doprowadzając jednocześnie do powstania obłoków Perseusza i Byka. Wygląda na to, że już się ona nie rozszerza.
Co ciekawe, Uniwersytet Harvarda podzielił się nawet na swojej stronie internetowej trójwymiarowym interaktywnym modelem skorupy Per-Tau Shell. Praca na jej temat ukazała się z kolei w czasopiśmie The Astrophysical Journal Letters.
Przykład Per-Tau Shell pokazuje, że gdy gwiazda umiera, a jej supernowa wybucha, nie pozostawiając nic w promieniu nawet 500 lat świetlnych, prowadzi do narodzin wielu nowych gwiazd. Cóż, kosmiczny cykl „życia” jest naprawdę interesujący.
Źródło: EurekAlert, fot. tyt. Alyssa Goodman/ Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics (CfA)