Badania potwierdzają: wojna jądrowa między Rosją i USA zakończyłaby się nuklearną zimą

Maksym SłomskiSkomentuj
Badania potwierdzają: wojna jądrowa między Rosją i USA zakończyłaby się nuklearną zimą
Chociaż łatwo sobie wyobrazić, jakie mogłyby być konsekwencje wojny nuklearnej między Stanami Zjednoczonymi a Rosją, dokładną ich skalę jest już oszacować dużo trudniej. Na szczęście z pomocą przychodzą naukowcy, którzy dzięki licznym symulacjom są w stanie konkretnie przewidzieć, do jakiego stanu taki konflikt doprowadziłby naszą planetę.

Nowy artykuł opublikowany w czasopiśmie Journal of Geophysical Research: Atmospheres potwierdza wieloletnie szacunki, zgodnie z którymi wojna jądrowa między Stanami Zjednoczonymi a Rosją doprowadziłaby do nadejścia zimy nuklearnej. Badacze nie mają pewności, czy ta byłaby równoznaczna z zagładą ludzkości, ale zdecydowanie istnieje takie prawdopodobieństwo.

Autorzy artykułu wykorzystali w swoich symulacjach zaktualizowany model klimatyczny WACCM (Whole Atmosphere Community Climate Model). Uzyskane z ich pomocą wyniki porównano do symulacji przeprowadzonych w 2007 roku przez Instytut Goddarda NASA przy użyciu modelu ModelE.

Podczas przeprowadzania symulacji zespół uczonych przeanalizował wiele zmiennych, obejmujących na przykład liczbę wykorzystanych bomb, ich siłę, miejsce detonacji czy ilość dymu powstałego przy ich wybuchu. Badacze zdecydowali się na to, aby dokładnie przyjrzeć się „najgorszemu możliwemu scenariuszowi”, zakładającego wystrzelenie wszystkich bomb jądrowych, jakimi dysponują USA i Rosja. Ten sam scenariusz zakładał detonację każdego z ładunków na terenie USA lub Rosji.

Zgodnie ze wspomnianym scenariuszem, wojna nuklearna doprowadziłaby do nuklearnej zimy trwającej co najmniej kilka lat. Nuklearna zima byłaby rzecz jasna rezultatem unoszącego się w atmosferze dymu, który blokowałby zmierzające w kierunku powierzchni Ziemi promienie słoneczne. W jej czasie temperatura na świecie spadłaby mniej więcej o 9 stopni Celsjusza a globalne opady byłyby o 30 procent mniejsze. Co więcej, zgodnie z nowym modelem dym utrzymywałby się w atmosferze dłużej niż według starego modelu, co oznacza dłuższą zimę nuklearną.

Wadą omówionego „najgorszego możliwego scenariusza” niewątpliwie jest fakt, iż zakłada on, że udział w wojnie wzięłyby wyłącznie USA i Rosja. Tymczasem mało prawdopodobne jest, by do tych dwóch stron konfliktu nie dołączyły inne państwa. Bronią jądrową dysponują przecież także Wielka Brytania, Francja, Chiny, Indie, Pakistan, Korea Północna czy Izrael. Gdyby ta także została wykorzystana, konsekwencje wojny byłyby jeszcze poważniejsze.

Niezależnie od dokładnych wyników symulacji jasne jest to, że wojna jądrowa nie przyniosłaby nam niczego dobrego. Mamy zatem nadzieję, że nigdy do niej nie dojdzie.

Źródło: Phys.org

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.