Teraz jednak przenosimy się do Chin, gdzie naukowcy dokonali kolejnego przełomu w tej innowacyjnej dziedzinie. Do sklonowania doszło w zeszłą środę – jest to pierwszy tego typu zabieg mający miejsce w Chinach, a dokładniej w Pekinie. Badacze uznali wydarzenie to za „ewenement, który pomoże w skróceniu czasu i kosztów szkolenia psów policyjnych„.
Pies o imieniu Kunxun został sklonowany z siedmioletnią suczką rasy Kunming, zwanej Huaguangma. Jest ona znana z tego, że w ciągu kilku ostatnich lat odegrała kluczową rolę w rozprawianiu się z dziesiątkami przypadków morderstw i ogólnie uważana jest za „świetnego psa detektywistycznego”.
China’s first #cloned police #dog has started professional training from local police in Kunming, capital of SW China’s Yunan Province pic.twitter.com/Py0EeExk0F
— People’s Daily, China (@PDChina) 19 marca 2019
Projekt został zrealizowany przy współpracy The Kunming Police Dog Base, Yunnan Agricultural University oraz Beijing Sinogene Biotechnology Co Ltd (komercyjna firma zajmująca się klonowaniem zwierząt i edycją genów) – cały proces polegał na wyrwaniu komórek somatycznych ze skóry dorosłego psa oraz stworzeniu sklonowanego zarodka.
Uzyskany klon ma obecnie dwa miesiące i na początku marca został zarejestrowany na szkolenie w bazie psów policyjnych. Zostanie on poddany intensywnemu szkoleniu w zakresie wykrywania narkotyków i poszukiwania innych dowodów zbrodni.
Obecnie klonowanie psów jest w fazie eksperymentalnej, lecz Chiny już myślą o przejściu do masowego procesu ich klonowania jeśli wyniki uzyskane we wczesnych fazach projektu okażą się zadowalające.
Źródło: Geek
Źródło zdjęcia głównego: Twitter