Chińczycy sklonowali psa policyjnego w celu obniżenia kosztów szkolenia i przyspieszenia treningu

Piotr MalinowskiSkomentuj
Chińczycy sklonowali psa policyjnego w celu obniżenia kosztów szkolenia i przyspieszenia treningu
Klonowanie psów policyjnych to nie nowość na rynku naukowym – podobne przypadki miały miejsce już chociażby w 2008 roku, kiedy to Korea Południowa wykonała ten zabieg w celu stworzenia psa z jeszcze bardziej zaawansowaną umiejętnością wyczuwania narkotyków. Pierwszy znany na świecie klon tytułowego zwierzęcia udokumentowany został jednak już w 2005 – w eksperymencie wziął wtedy udział afgański pies o imieniu Snuppy.

Teraz jednak przenosimy się do Chin, gdzie naukowcy dokonali kolejnego przełomu w tej innowacyjnej dziedzinie. Do sklonowania doszło w zeszłą środę – jest to pierwszy tego typu zabieg mający miejsce w Chinach, a dokładniej w Pekinie. Badacze uznali wydarzenie to za „ewenement, który pomoże w skróceniu czasu i kosztów szkolenia psów policyjnych„.

Pies o imieniu Kunxun został sklonowany z siedmioletnią suczką rasy Kunming, zwanej Huaguangma. Jest ona znana z tego, że w ciągu kilku ostatnich lat odegrała kluczową rolę w rozprawianiu się z dziesiątkami przypadków morderstw i ogólnie uważana jest za „świetnego psa detektywistycznego”.

Projekt został zrealizowany przy współpracy The Kunming Police Dog Base, Yunnan Agricultural University oraz Beijing Sinogene Biotechnology Co Ltd (komercyjna firma zajmująca się klonowaniem zwierząt i edycją genów) – cały proces polegał na wyrwaniu komórek somatycznych ze skóry dorosłego psa oraz stworzeniu sklonowanego zarodka.

Uzyskany klon ma obecnie dwa miesiące i na początku marca został zarejestrowany na szkolenie w bazie psów policyjnych. Zostanie on poddany intensywnemu szkoleniu w zakresie wykrywania narkotyków i poszukiwania innych dowodów zbrodni.

Obecnie klonowanie psów jest w fazie eksperymentalnej, lecz Chiny już myślą o przejściu do masowego procesu ich klonowania jeśli wyniki uzyskane we wczesnych fazach projektu okażą się zadowalające.

Źródło: Geek
Źródło zdjęcia głównego: Twitter 

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.