Chińczycy sprawdzają także, jak dokładnie zachowują się konkretne rośliny w przestrzeni kosmicznej.
Przygotowania pod długie podróże kosmiczne
Chociaż eksperymenty z hodowlą ryżu były już wcześniej prowadzone na stacji kosmicznej, to Chińczycy postanowili podejść do niego w nieco inny sposób. W tym przypadku postawili oni na cały cykl życia rośliny, który zaczyna się od posadzenia nasiona i kończy w pełni sprawną sadzonką zdolną do generowania nowych nasion. Na pokładzie modułu głównego stacji Tianhe znajduje się osiem eksperymentalnych ładunków – jeden z nich jest właśnie przeznaczony do hodowli ryżu.
fot. Sandy Revolanoina – Unsplash.com
“Chcemy zbadać jak mikrograwitacja może wpłynąć na czas kwitnienia roślin na poziomie molekularnym i czy będziemy w stanie wykorzystać takie warunki do kontroli całego procesu” – przekazał Zheng. Warto przypomnieć, że to właśnie kwitnienie jest kluczowym etapem dla rozwoju reprodukcyjnego roślin.
Chińczycy od lat 80 ubiegłego wieku wysyłają w kosmos nasiona ryżu i innych roślin uprawnych, aby wspomóc ich rozwój oraz zwiększyć zdolność do wydawania plonów w trudnych warunkach. Zheng wie, że astronauci będą chcieli w przyszłości wylądować na Marsie i zostać tam na dłużej.
Modyfikacje związane z ryżem mogą im pomóc przetrwać w trudnych warunkach.
Do tego jednak jeszcze bardzo długa i wyboista droga.
Źródło: China Daily