Na początku tego roku Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna dokonała czegoś, czego dotychczas nie dokonał nikt. Ta wysłała na powierzchnię Księżyca pojazd, który jako pierwszy zdołał wylądować na niewidocznej stronie satelity. Mowa rzecz jasna o lądowniku Chang’e 4, który dostarczył na Księżyc łazik Yutu 2.
Chociaż łazik Yutu-2 nie jest tak bogato wyposażony jak łaziku wysyłane na Marsa przez NASA, ten dokonał już kilku interesujących odkryć. Teraz, jak donosi Space.com, pojazd natknął się na coś szczególnie dziwnego i kompletnie nieoczekiwanego. W małym kraterze robot odnalazł tajemniczą substancję o nietypowym kolorze i konsystencji. Naukowcy próbują dojść do tego, jakie jest pochodzenie materiału, opisywanego jako „żelowy”.
W artykule opublikowanym na chińskojęzycznej stronie Our Space można wyczytać, że odkrycia dokonano przypadkowo. Pod koniec lipca, na czas księżycowej nocy, zasilanie łazika Yutu-2 miało zostać wyłączone, ale gdy zespół nadzorujący misję się do tego momentu przygotowywał, zauważył coś dziwnego na jednym ze zdjęć przesłanych przez robota. Na tym zdjęciu mały pobliski krater był otoczony dziwnie wyglądającą substancją, inną niż blady pył pokrywający większość księżycowej powierzchni.
Krater uderzeniowy z tajemniczą substancją | Źródło: Our Space
W związku z zaistniałą sytuacją, postanowiono opóźnić „drzemkę” łazika i przyjrzeć się substancji bliżej. Po przeskanowaniu jej przez spektrometry pojazdu, działające w zakresie światła widzialnego i bliskiego podczerwieni, dowiedziano się jedynie, że posiada ona żelową konsystencję i kolor, którego nie spotyka się na Księżycu.
Póki co nie zdołano określić, czym dokładnie jest tajemniczy materiał. Podejrzewa się jedynie, że może być on stopionym szkłem powstałym podczas uderzenia w powierzchnię Księżyca niewielkiego obiektu.
Zasilanie łazika Yuyu-2 właśnie uruchomiono na czas jego dziewiątego księżycowego dnia. Jesteśmy ciekawi, czy z jego pomocą uda się dowiedzieć czegoś więcej na temat omawianej substancji. Mamy nadzieję, że właśnie tak będzie.
Źródło: Space.com