Czerwona chmura o nietypowym kształcie. To nie obcy ani dzieło stworzone w Photoshopie
Obłok, który można było zobaczyć w Turcji, wyglądał naprawdę spektakularnie – nie tylko za sprawą swojego kształtu, ale również rdzawoczerwonej barwy. Tworzony przez niego krajobraz można by pomylić z kadrem z filmu science-fiction.
Nic dziwnego, że materiały, na których uchwycono chmurę, viralowo rozeszły się w Internecie. Trudno też dziwić się temu, iż wiele osób uznało, że były one fałszywe, a obłok był dziełem komputerowego grafika. Możemy Cię jednak zapewnić, że filmy i zdjęcia przedstawiały rzeczywistą chmurę i nie były na nie nałożone żadne filtry.
Naturalne zjawisko
Chmura zaobserwowana w Turcji to tak zwana chmura soczewkowata (Altocumulus lenticularis). Jest to chmura w kształcie soczewki lub migdała, ustawiona pod kątem prostym do kierunku wiatru, a równolegle do linii gór. Jest objawem zjawiska fenowego, czyli pojawiania się ciepłego i suchego wiatru wiejącego z gór w doliny. W Tatrach taki wiatr nazywany jest halnym.
Chmury soczewkowate często pojawiają się w pobliżu wysokich struktur takich jak góry. W tym momencie warto wspomnieć, że Bursa znajduje się około 80 kilometrów na południe od Stambułu, w pobliżu Morza Marmara. Leży jednocześnie u podnóża góry Uludag, wysokiej na 2524 metry.
My most favorite cloud.
“Lenticular clouds are stationary clouds that form mostly in the troposphere, typically in parallel alignment to the wind direction.”
They are just awesome looking. pic.twitter.com/RNWswRf0uD— Roy E (@RoyE55694555) January 22, 2023
Z reguły warstwy chmur soczewkowatych są od siebie oddzielone. Jednak gdy chmury powstają w pobliżu dużej przeszkody takiej jak góra Uludag, powietrze z niższych warstw może zostać popchnięte do góry, prowadząc do ich połączenia się.
A dlaczego chmura, która pojawiła się w Turcji, nie była biała lub szara, a czerwona? To proste. Uformowała się tuż przed wschodem słońca. Zatem, została uchwycona na materiałach wideo akurat wtedy, gdy oświetlało ją czerwone światło dopiero co wyglądającego zza horyzontu Słońca.
Chmury soczewkowate powstają też czasem w polskich Tatrach. Czasem ich zdjęciami dzielą się w sieci miłośnicy gór.
Halny i chmura soczewkowata Altocumulus lenticularis
Fot Lucyna Łowicz#Tatry #altocumulus #lenticularis pic.twitter.com/nTV13oVAwu
— Obserwator Burz Podkarpacie (@OPodkarpacie) December 29, 2020
Źródło: Washington Post, fot. tyt. Twitter/Güzel Eryürek