Czy ludzie daliby radę zamieszkać na Marsie? Naukowiec z NASA twierdzi, że tak

Aleksander PiskorzSkomentuj
Czy ludzie daliby radę zamieszkać na Marsie? Naukowiec z NASA twierdzi, że tak
{reklama-artykul}
Atmosfera Marsa składa się w 95 proc. z dwutlenku węgla. Na powierzchni Czerwonej Planety panuje niska temperatura, a same warunki są delikatnie mówiąc – nieprzyjemne. Na Marsie znajdziemy burze piaskowe i promieniowanie kosmiczne – elementy, które nie sprzyjają życiu. Pomimo tego, James L. Green, jeden z głównych naukowców z NASA wierzy, że Marsa dałoby się z powodzeniem terraformować.

To podobna wizja do tej, którą posiada między innymi Elon Musk.

Mars i Wenus nadawałyby się do zamieszkania przez ludzi?

W świeżym wywiadzie dla serwisu The New York Times, Greene stwierdził, iż ludzkość mogłaby z powodzeniem terraformować Marsa i prawdopodobnie Wenus. Greene od lat 80 ubiegłego wieku nadzorował w NASA misje w obrębie Układu Słonecznego. Jego doświadczenie i wiedza zdobyte w Amerykańskiej Agencji Kosmicznej są więc nie do przecenienia.

Jak Greene widzi proces terraformowania Marsa? Według naukowca, ludzie mogliby wykorzystać specjalnie zaprojektowaną i zbudowaną magnetyczną osłonę między Czerwoną Planetą, a Słońcem. Sama osłona miałaby odpowiadać za ochronę delikatnej atmosfery planety. W ten sposób ludzie mogliby zatrzymać na Marsie więcej ciepła i ogrzać klimat na tyle, aby móc na nim zamieszkać. Brzmi futurystycznie? Ja uważam, że bardzo.

marsterraform2
fot. Danielle Colluci – Unsplash

Greene ma podobny pomysł w kontekście Wenus. Sąsiadka Ziemi również miałaby w przyszłości skorzystać ze specjalnej osłony, która byłaby odpowiedzialna za odbijanie światła oraz bezpośrednią ochronę przed Słońcem. W ten sposób temperatura na planecie spadłaby do poziomu, w którym nadawałaby się ona do zamieszkania.

Greene został zapytany o to, czy jest zaskoczony tym, że nie znaleźliśmy jeszcze śladów życia na Marsie – pomimo tego, że NASA bada Czerwoną Planetę od 1976 roku. Naukowiec w swojej odpowiedzi przekazał, że obecne metody badawcze są dużo bardziej zaawansowane i są w stanie wykryć więcej śladów potencjalnego życia.

Jest bardzo prawdopodobne, że w końcu je znajdziemy. A w kwestii terraformowania… zapewne będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

Źródło: The New York Times / fot. Nicolas Lobos – Unsplash

Udostępnij

Aleksander PiskorzDziennikarz technologiczny - od niemal dekady publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Autor newslettera tech-pigułka. Obecnie zajmuje się wszystkim co związane z szeroko pojętym contentem i content marketingiem Jako konsultant pomaga również budować marki osobiste i cyfrowe produkty w branży technologicznej. Entuzjasta sztucznej inteligencji. W trybie offline fan roweru szosowego, kawy specialty i dobrej czekolady.