Towarzystwo Płaskiej Ziemi (ang. International Flat Earth Research Society) głosi pseudonaukowy pogląd, jakoby Ziemia była dyskiem z centrum w biegunie północnym, otoczonym ścianą lodu, nad którą zawieszony jest kosmos, w tym Słońce i Księżyc.
Dowody na to, że Ziemia nie jest płaska
1. Grawitacja
Każdy obiekt mający masę niezerową przyciąga inne obiekty tym mocniej, im więcej waży i im bliżej znajduje się od jakiegoś obiektu. Grawitacja, w którą nie wierzą płaskoziemcy (zgadnijcie dlaczego) jest siłą skierowaną w stronę centrum danego ciała. Gdyby Ziemia była płaska, grawitacja w jej różnych częściach byłaby zróżnicowana, bo odległość ciał na jej powierzchni od środka byłaby inna. W praktyce gdzieś niedaleko krawędzi moglibyśmy skakać na wysokość wysokich pięter budynków.
A wiecie dlaczego żaden płaskoziemca nie widział krawędzi dysku? Bo ich zdaniem nikt nie może dostać się na Antarktydę, rzekomą granicę płaskiej Ziemi.
Mapa płaskiej Ziemi. Tak wygląda płaska Ziemia według płaskoziemców. Arktyka jest w centrum, Antarktyda to granica dysku. | Źródło: internet
2. Podróże lotnicze
W trakcie lotu samolotem można zaobserwować dwa ciekawe zjawiska. Przede wszystkim: samolot może lecieć cały czas względnie prosto i nie wypadnie poza krawędź płaskiej Ziemi. Dzieje się tak z prostej przyczyny: Ziemia jest okrągła (w praktyce ma kształt zbliżony do geoidy), a nie płaska. Ponadto, lecąc przez Atlantyk przez większość czasu widać krzywiznę Ziemi na linii horyzontu.
3. Księżyc i kosmiczne zdjęcia
Zaokrąglony cień Ziemi na Księżycu podczas jego zaćmienia dowodzi kulistości naszej planety. Zaobserwował to już Arystoteles. Dowodzą tego też zdjęcia satelitarne Ziemi, w których prawdziwość płaskoziemcy nie wierzą. Dlaczego? Bo tak jest łatwiej.
4. Obserwacje własne
Wchodząc na wysoką budowlę z każdym piętrem będziemy widzieć coraz więcej. Pole widzenia poszerza się wraz ze zwiększaniem wysokości. Na wyższym poziomie widać obiekty leżące dalej niż na poziomie niższym. Gdyby Ziemia była płaska, to bez względu na położenie obserwatora widziałby on te same obiekty.
5. Statki znikające za horyzontem
Im bardziej statek oddala się od brzegu, tym jest mniejszy. Obserwować można go jednak poprzez lornetkę. Z czasem, statek zniknie za horyzontem. Przyczyna jest prosta: Ziemia to kula, w związku z czym prędzej czy później okręty znikają za linią horyzontu.
Mało dowodów? Są ich dziesiątki
Cykl pięciu ciekawych filmów obalających mit o płaskiej Ziemi pt. „Płaska Ziemia – Poważna Analiza” nagrał „znany ważny agent, członek loży masońskiej i iluminata” SciFun. Polecam je Waszej uwadze. Doskonale rozprawia się on z pseudonaukowymi argumentami płaskoziemców.
Źródło: mat. własny