Dym z e-papierosów może wywoływać raka. Są na to kolejne dowody

Maksym SłomskiSkomentuj
Dym z e-papierosów może wywoływać raka. Są na to kolejne dowody
Już od dłuższego czasu podejrzewa się, że e-papierosy wcale nie są tak zdrową alternatywą dla klasycznych papierosów, ale dopiero od niedawna pojawiają się na to silne dowody. Jednym z nich jest tajemnicza choroba płuc, która w Stanach Zjednoczonych ciągle zbiera żniwo wśród „vaperów”, a teraz pojawił się kolejny, w formie wyników badań przeprowadzonych niedawno na myszach. Badania te pokazały, że dym z e-papierosów potrafi wywoływać wiele rodzajów nowotworów, przynajmniej u wspomnianych gryzoni.

W przeszłości udało się wykazać chociażby to, że palenie papierosów może prowadzić do uszkadzania DNA w komórkach pęcherza i płuc (u myszy i u ludzi), zwiększając szanse na to, że wspomniane komórki zamienią się w komórki rakowe. Inni uczeni zdołali udowodnić, że w dymie z e-papierosów występuje wiele substancji kancerogennych. Niemniej, dopiero najnowsze wydaje się być pierwszym bezpośrednio łączącym e-papierosy z rakiem.

Autorzy pracy opublikowanej w czasopiśmie PNAS eksperymentowali na myszach przez ponad rok. Podczas 54-tygodniowego okresu ci poddawali grupy mysz działaniu różnych warunków. Pierwsza grupa spędzała 4 godziny, przez 5 dni w tygodniu, w komorze wypełnionej dymem e-papierosowym wytwarzanym przez maszynę naśladującą typowe e-papierosy. Inna grupa była poddawana działaniu powietrza wzbogaconego jedynie o parę glikolową i glicerynową (bez nikotyny), a jeszcze inna wdychała wyłącznie oczyszczone powietrze.

Po zakończeniu eksperymentu okazało się, że 9 z 40 myszy poddanych działaniu dymu e-papierosowego zachorowało na raka płuc. W przypadku grup kontrolnych to samo stało się zaledwie z 1 osobnikiem z każdej z nich. Co więcej, ponad połowa grupy, która wdychała dym z e-papierosów, doświadczyła rozrostu pęcherza, który jest czynnikiem ryzyka raka pęcherza. Tego samego doświadczyła tylko jedna mysz z pozostałych grup.

Zespół badawczy wykazał dodatkowo, że pod wpływem dymu e-papierosowego w organizmach myszy wytwarzały się rakotwórcze substancje zwane nitrozaminami. Te są znanymi czynnikami kancerogennymi zarówno u gryzoni, jak u ludzi.

„Zatem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dym e-papierosowy jest dla ludzi rakotwórczy.”, powiedział jeden z badaczy, Moon-Shong Tang.

Rzecz jasna, skoro badanie dotyczyło myszy, trudno przewidzieć, jak bardzo rakotwórczy dym e-papierosowy może być dla ludzi. Niemniej, nawet to, że eksperyment przeprowadzono na myszach bardziej podatnych na kancerogenne substancje (myszy te nie posiadały genetycznych predyspozycji do zachorowania na raka płuc) niż inne gatunki, nie zaprzecza faktowi, że dym z e-papierosów jest kancerogenny. Należy jednak zadać sobie jeszcze pytanie, jak bardzo e-papierosy są kancerogenne w stosunku do zwykłych papierosów.

Źródło: PNAS

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.