Dla nas, ludzi, Ziemia wydaje się naprawdę ogromnym obiektem. W końcu, mimo że mieszka na niej 7,5 miliarda osób, połowa tej populacji zamieszkuje zaledwie 1% światowych lądów. Tymczasem, w skali Wszechświata Ziemia jest mniejsza niż główka od szpilki w relacji do naszej planety. Nie wierzysz? Zobacz świetną wizualizację, dzięki której zmienisz zdanie.
W opublikowanym niedawno artykule na temat strony Neal.fun – The Deep Sea wspomnieliśmy o innej części tej samej domeny – wizualizacji o nazwie The Size of Space. Tutaj postanowiliśmy skupić się właśnie na niej.
Podczas gdy w The Deep Sea można z użyciem rolki w myszce zwiedzać oceaniczne głębiny, The Size of Space, jak nazwa wskazuje, pozwala na poznanie relatywnego rozmiaru Wszechświata oraz obiektów, które wchodzą w jego skład. Aby poruszać się po wizualizacji, wystarczy wykorzystać strzałki klawiatury, lub lewy przycisk myszy z jednoczesnym przesuwaniem gryzonia w lewo lub w prawo.
Po każdym kliknięciu strzałki w prawo Twoim oczom będą ukazywać się coraz większe kosmiczne obiekty – od tych stworzonych przez człowieka (na przykład teleskopy czy rakiety), przez asteroidy i księżyce, planety, gwiazdy, czarne dziury oraz mgławice, aż po galaktyki, grupy galaktyk i cały widzialny Wszechświat. Cały ten proces jest bardzo płynny. Aby się o tym przekonać, wystarczy przejść pod ten adres.
Teraz, skoro wiesz jak wielki jest Wszechświat, pomyśl, ile jeszcze miejsc musimy w nim odwiedzić, i ile to mogłoby zająć lat, o ile w ogóle mamy szanse na zwiedzenie całego Wszechświata. Przecież poza Ziemią ludzie stanęli dotychczas ledwie na Księżycu i do dziś ani na niego nie powrócili, ani nadal nie odbyli podróży na Marsa.
Źródło: Neal.com