Czym tak w zasadzie jest Niebieski Księżyc? To określenie drugiej pełni Ksieżyca w ciągu jednego miesiąca kalendarzowego. Jako że pełnia występuje co 29,5 dnia, większość miesięcy ma tylko jedną pełnię. Podwójna pełnia w miesiącu zdarza się raz na kilka lat – średnio raz na 2,5 roku.
Niebieska tarcza Księżyca?
Niech nie zwiedzie Was nazwa omawianego zjawiska – nie oznacza ona, że na nocnym niebie rzeczywiście ujrzycie niebieską tarczę Księżyca. Takie określenie ma podkreślać rzadkość występowania Niebieskiego Księżyca, a pochodzi ono z języka angielskiego, od powiedzenia once in a blue moon („raz na niebieski księżyc”), oznaczającego coś niezwykle rzadkiego.
Co ciekawe, jeżeli w danym miesiącu pełnia Księżyca zdarza się dwa razy, istnieje szansa, że dwa razy dojdzie w nim do zaćmień Słońca. Niestety, nie ujrzymy ich w tym roku. Po raz ostatni dwa zaćmienia w ciągu jednego miesiąca można było podziwiać w lipcu 2000 roku i po raz kolejny dojedzie do nich w grudniu… 2206 roku.
Niezwykłe Halloween
Niebieski Księżyc, który zawita na niebie w tym roku, jest jeszcze bardziej wyjątkowy niż te, które można było podziwiać w ostatnich latach. To dlatego, że ma on miejsce dokładnie w Halloween. Ostatnio coś takiego zdarzyło się w październiku 1944 roku i po dzisiejszej pełni zdarzy się zapewne dopiero w 2039 roku.
Niebieski Księżyc pojawi się dziś na niebie już o godzinie 15:49. Aby go ujrzeć, nie trzeba sięgać po jakikolwiek specjalistyczny sprzęt. Cóż, nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć Wam owocnych obserwacji i bezchmurnego nieba.
Źródło: fot. tyt. NASA