Fuzja trzech galaktyk na niezwykłym zdjęciu Kosmicznego Teleskopu Hubble’a

Anna BorzęckaSkomentuj
Fuzja trzech galaktyk na niezwykłym zdjęciu Kosmicznego Teleskopu Hubble’a
Kosmiczny Teleskop Hubble’a uchwycił na przestrzeni lat wiele niesamowitych kosmicznych obiektów i zjawisk. Teraz NASA podzieliła się kolejnym zapierającym dech w piersiach zdjęciem jego autorstwa. Zdjęcie to przedstawia nie dwie, ale aż trzy galaktyki, które są w trakcie łączenia się ze sobą.

Galaktyki na kursie kolizyjnym

Fuzje galaktyk to zjawisko powszechnie występujące we Wszechświecie. W przeszłości nawet nasza Droga Mleczna zderzyła się z licznymi mniejszymi galaktykami i je pochłonęła, a w przyszłości czeka ją kolizja z Galaktyką Andromedy, a dokładniej mówiąc za jakieś 3,75 miliarda lat.

Rzecz jasna, w kosmosie najczęściej zdarza się, że w danym momencie łączą się ze sobą dwie galaktyki, ale bywa i tak, że mamy do czynienia z fuzją trzech galaktyk. Właśnie taką fuzję możemy zaobserwować na nowym zdjęciu z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.

Kolizja trzech galaktyk

Trzy bohaterki zdjęcia z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, tworzące w przestrzeni kosmicznej gigantyczne wiry pyłu i gwiazd, znane są pod wspólną nazwą – IC 2431. Znajdują się one jakieś 681 milionów lat świetlnych z dala od Ziemi, w gwiazdozbiorze Raka.

trzy-galaktyki

IC 2431 – trzy galaktyki łączące się ze sobą. | Źródło: NASA

Co ciekawe, choć procesy zachodzące w IC 2431 wyglądają na chaotyczne, nie sieją one zniszczenia w takim stopniu, w jakim mogłoby się wydawać. Jest wręcz przeciwnie. Gdy gaz z trzech sąsiadujących ze sobą galaktyk zderza się i kondensuje, w centrum nowo powstającej, większej galaktyki, gromadzi się ogromne morze materii, z którego wyłaniają się nowe gwiazdy. Tymczasem, istniejące gwiazdy przechodzą fuzję w zasadzie bez szwanku. Chociaż ta wypacza ich orbity, gwiazdy te dzielą tak ogromne przestrzenie, że stosunkowo niewiele z nich doświadczy kolizji z innymi obiektami.

Astronomowie odkryli IC 2431 dzięki projektowi Galaxy Zoo, który pozwala dosłownie każdemu udzielić naukowcom pomocy w analizowaniu astronomicznych danych. W projekcie tym wzięło udział ponad 100 tysięcy wolontariuszy, którzy wspólnie sklasyfikowali 900 tysięcy galaktyk uchwyconych na zdjęciach z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.

Co ciekawe, wolontariusze dokonali powyższego w zaledwie 175 dni. Jak twierdzi NASA, to samo astronomom zajęłoby dosłownie lata. Tymczasem, inicjatywa zaowocowała już wieloma dziwnymi i ekscytującymi odkryciami, takimi jak IC 2431.

Ważny cel astronomicznych obserwacji

Badanie fuzji galaktyk jest istotne, ponieważ to może pomóc astronomom w poznaniu przeszłości Drogi Mlecznej i przewidzeniu jej przyszłości. Uważa się, że nasza galaktyka pochłonęła ponad tuzin galaktyk w ciągu ostatnich 12 miliardów lat.

Tak jak Kosmiczny Teleskop Hubble’a, Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba także będzie wypatrywał między innymi łączących się ze sobą galaktyk. Teleskop ten został już wystrzelony i dotarł do celu podroży. Przewiduje się, że pierwsze naukowe zdjęcia jego autorstwa pojawią się w czerwcu lub lipcu.

Źródło: NASA, fot. tyt. NASA

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.