Ile klatek na sekundę (FPS) widzi ludzkie oko? Temat ten powraca jak bumerang od wielu lat, a dyskusje pomiędzy internautami można streścić w żartobliwy sposób do kilku wartości. Oko użytkowników konsol widzi 30 kl./s., oko użytkownika Nintendo Switch ok. 15 kl./s., a użytkowników pecetów tak dużo, jak szybkie mają monitory i wydajne komputery – 60, 144, 240, 360 i tak dalej… Naukowcy z Trinity College w Dublinie podeszli do sprawy nieco poważniej, czego owocem są opublikowane właśnie wyniki badania – dla niektórych zaskakującego.
Ile klatek na sekundę widzi ludzkie oko? To zależy
„To zależy” to ulubiona odpowiedź przedstawicieli świata nauki, która w tym wypadku jest jak najbardziej uzasadniona. Badacze do swojego eksperymentu z migotającym światłem zaprosili 80 mężczyzn i kobiet w wieku od 18 do 35 lat. Mierzyli to, w którym momencie uczestnicy przestali widać migotanie.
Wyniki badania pogodzą osoby, którym wydaje się, że widzą więcej klatek na sekundę niż inni. Choć niektórzy jego uczestnicy nie byli w stanie wykryć migotania z częstotliwością już 35 błysków na sekundę, inni nadal mogli wykryć migotanie z częstotliwością ponad 60 razy na sekundę. Clinton Haarlem, doktorantka z Trinity College w Dublinie, skomentowała, że osoby, które widzą migotanie z większą częstotliwością, mają dostęp do większej ilości informacji wizualnych w danym przedziale czasowym.
Stwierdzono, że naiwnym jest twierdzenie, że każdy z nas postrzega świat w ten sam sposób. Następnym razem, gdy ktoś Wam powie, że „nie widzi różnicy pomiędzy 30 i 60 kl./s.”, nie kłóćcie się z nim. Cieszcie się, że Wasze oczy są w stanie dostrzec różnicę przy większym „klatkarzu”.
Wciąż nie wiadomo, czy postrzeganie rzeczywistości w badanym ujęciu można wytrenować. Potrzebne będą dalsze badania i z pewnością na większej próbie osób – ta była wyjątkowo niewielka. Jedno jest pewne: odpowiedzią na pytanie o to, ile klatek na sekundę widzi ludzkie oko, jest słynne: „to zależy”.
Źródło: journal.plos.org via Techspot