Znaczenie współpracy w kosmosie
Współpraca międzynarodowa w kosmosie to coś, co znacznie ułatwia realizowanie kosmicznych misji. Jest to jedna z tych kwestii, w których grupa krajów może znacznie więcej niż pojedyncze państwo. Historia takiej kooperacji sięga aż roku 1975, w którym zrealizowano misję Sojuz-Apollo, by załagodzić napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim.
Po 1975 roku różne kraje przeprowadziły wiele wspólnych misji. Sztandarowym wzorem międzynarodowej współpracy jest Międzynarodowa Stacja kosmiczna. Niestety, wadą takiej współpracy jest, cóż, konieczność współpracy. Jeśli państwa, które dotychczas realizowały wspólny kosmiczny projekt, popadną w konflikt, ich kosztujące miliardy dolarów misje będą zagrożone.
Kolejne opóźnienie drugiego etapu misji ExoMars
W przypadku misji łazika ExoMars konflikt między Rosją a resztą Europy jest szczególnie frustrujący. To dlatego, że projekt ten i tak zaliczył już szereg opóźnień. Start planowany pierwotnie na 2018 rok najpierw został odłożony w czasie ze względu na problemy techniczne, a potem, w 2020 roku, z powodu konieczności przeprowadzenia licznych testów i ograniczeń związanych z pandemią COVID-19.
Co istotne, pojazdu zmierzającego na Marsa nie można wystrzelić w przestrzeń kosmiczną w każdej chwili. Aby podróż była ekonomiczna, trzeba to zrobić w odpowiednim momencie. Dlatego nawet niewielkie opóźnienie może spowodować konieczność odłożenia startu na kolejne dwa lata.
W tej chwili okno startowe łazika ExoMars przypada na październik 2022 roku. Wojna w Ukrainie i wywołane przez nią zamieszanie mogą sprawić, że pojazdu nie uda się przygotować do startu w tym czasie. Jeśli tak się stanie, kolejna okazja do startu będzie dopiero w 2024 roku.
Poszukiwania życia na Marsie ciąg dalszy
Łazik ExoMars ma przebywać na powierzchni Czerwonej Planety jakieś sześć miesięcy. W tym czasie ma rzecz jasna przemierzać marsjańską powierzchnię w celu poszukiwania życia. Jego unikatową możliwością będzie wykonywanie odwiertów do głębokości 2 metrów, próbki z których ma pieczętować i zachowywać. Poza tym, pojazd ma posiadać również mikroskop.
Mam nadzieję, że misja łazika ExoMars prędzej czy później zostanie zrealizowana, z udziałem Roskosmosu lub bez. Jest to bowiem kolejna misja, która ma szansę dostarczyć nam wiele cennych informacji na temat Marsa, po misji takich łazików jak Perseverane, Curiosity czy Opportunity.
Źródło: ESA, fot. tyt. ESA