Najgłębsza warstwa Ziemi
„Tradycyjnie uczono nas, że Ziemia ma cztery główne warstwy: skorupę, płaszcz, zewnętrzne jądro i wewnętrzne jądro.”, wyjaśniła geofizyk Joanne Stephenson z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego.
Stephenson i jej zespół znaleźli nowe dowody, które potwierdzają to, że wewnętrzne jądro Ziemi, stanowiące zaledwie 1 procent objętości planety, może w istocie składać się z dwóch różnych warstw. Badacze wykorzystali algorytm wyszukujący, aby przewertować tysiące modeli wewnętrznego jądra Ziemi i dopasować je do danych zebranych na przestrzeni dziesięcioleci przez Międzynarodowe Centrum Sejsmologiczne, poświęconych temu, jak długo fale sejsmiczne podróżują przez planetę.
Co pokazały badania? Zespół przyjrzał się niektórym modelom anizotropii jądra wewnętrznego – dotyczących tego, jak różnice we właściwościach materiału, który je tworzy, wpływają na właściwości fal sejsmicznych. W rezultacie okazało się, że niektóre modele są bardziej prawdopodobne od innych.
Budowa Ziemi, a jej historia
Od pewnego czasu podejrzewano, że wewnętrzne jądro Ziemi może być podzielone na dwie warstwy, bowiem istniały przesłanki o tym, że kryształy żelaza wchodzące w skład jądra posiadają różne struktury. Teraz pojawiły się mocniejsze postawy ku temu, by sądzić, że rzeczywiście tak jest. Co ciekawe, istnienie dwóch warstw jądra wewnętrznego Ziemi, wskazuje na to, że w jej przeszłości miało miejsce istotne, nieznane dotąd wydarzenie.
„Odkryliśmy dowody wskazujące na zmianę struktury żelaza, świadczące o wystąpieniu dwóch różnych przypadków ochłodzenia Ziemi w ciągu jej historii.”, powiedziała Stephenson. „Szczegóły na temat tego wielkiego wydarzenia wciąż są tajemnicą, ale jeśli chodzi o naszą wiedzę na temat wewnętrznego jądra Ziemi, poznaliśmy kolejny element układanki.”
Wynik najnowszych badań może wyjaśniać, dlaczego rezultaty niektórych eksperymentów są niezgodne z obecnie uważanymi za prawidłowe modelami struktury Ziemi. Oczywiście, nie można być pewnym w stu procentach, że uczeni z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego mają rację, ale ich wnioski zgadzają się z wynikami innych niedawnych badań poświęconych anizotropii jądra wewnętrznego Ziemi.
Niestety, możliwości w kwestii prowadzenia badań nad wnętrzem Ziemi są w tej chwili bardzo ograniczone. Kto wie, może w przyszłości te możliwości zostaną znacznie poszerzone, dzięki czemu będziemy w stanie jeszcze dokładniej poznać historię naszej planety. Mam nadzieję, że właśnie tak się stanie.
Źródło: Australijski Uniwersytet Narodowy, fot. tyt. Canva